Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.11.2017, 22:02

Posledný predvolebný prieskum: V Bratislavskom kraji je tesný súboj medzi Ftáčnikom a Kusým

Agentúra AKO zisťovala preferencie tesne pred voľbami.

Milan Ftáčnik
Zdroj: TASR/M. Baumann

Agentúra AKO uskutočnila v posledných dňoch pred voľbami prieskum preferencií kandidátov na župana v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). Podľa jeho výsledkov mal najväčšie šance na zvolenie bývalý primátor Milan Ftáčnik.

Anketári spovedali 750 respondentov v období 31.10 – 2.11. 2017. Vzorka reprezentovala zloženie populácie kraja.

Milan Ftáčnik, ktorý kandiduje ako nezávislý ale interne ho podporil Smer-SD by získal 23,5 percenta hlasov. Na druhom mieste skončil starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý, ktorému namerali podporu 20,7 percenta.

Ďalší kandidáti mali väčší odstup. Tretí je súčasný župan Pavol Frešo s preferenciami 13,3 percenta. Zhodne po 13 percent majú mať Juraj Droba a Ján Mrva. Ďalší v poradí, Daniel Krajcer, má preferencie 9 percent.

Podľa agentúry AKO bola väčšina voličov v čase zbierania dát už rozhodnutá koho voliť. Z toho najviac, až 30 percent opýtaných, sa pre svojho kandidáta rozhodlo viac ako mesiac pred voľbami. Mesiac pred voľbami sa rozhodlo ďalších 16,1 percent voličov, dva týždne pred voľbami sa ich rozhodlo 10,1 a zhruba týždeň pred voľbami sa rozhodlo ďalších 26,4 percenta.

V posledných dňoch pred voľbami sa rozhodovalo len 5,8 percenta voličov a takmer identický počet sa rozhodoval vo volebný deň. Štyri percentá sa následne rozhodovali až vo volebnej miestnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.