Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.11.2017, 19:02

Francúz Pascal volil v župných voľbách: Oproti Parížu doprava v Bratislave nie je problém

Nezastáva väčšinový názor, že najväčším problémom v Bratislavskom kraji je doprava.

Bratislavský kraj má čo doháňať v investíciách do školstva a vzdelávania. Myslí si to Francúz Pascal Schaller, ktorý býva v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, a ako rezident tejto mestskej časti má i ako cudzí štátny občan právo voliť v sobotňajších voľbách do orgánov samosprávnych krajov.

„Žijem tu už desať rokov, plánujem tu ostať, a preto považujem za úplne logické podieľať sa na živote kraja takýmto spôsobom, že vyjadrím svoj názor hlasovaním vo voľbách. Je to dôležitá vec, demokratické právo, ktoré je potrebné využiť,“ uviedol.

​Schaller nezastáva väčšinový názor, že najväčším problémom v Bratislavskom kraji je doprava. "Nie, keď to porovnám s Parížom, tak toto nie je taký veľký problém,“ skonštatoval. "Skôr ma mrzí, že ten rozvoj kraja vidíme skôr v tom, ako vznikajú nové a nové obchodné centrá a nie v investíciách, ktoré sa v tomto kraji dávajú napríklad do rozvoja škôl," upozornil rodák zo Štrasburgu.

Pascal Schaller je jedným z 365 oprávnených voličov - cudzincov s trvalým bydliskom v mestskej časti Bratislava-Devínska Nová Ves. V celej Bratislave má takéto volebné právo pri hlasovaní za predsedu a poslancov BSK viac ako 18-tisíc cudzincov s trvalým pobytom na území hlavného mesta.

O predsedoch a poslancoch všetkých ôsmich samosprávnych krajov sa v histórii samostatnej SR rozhoduje už piatykrát. Prvýkrát je voľba predsedov krajov jednokolová, doteraz sa volili v dvoch kolách. Za predsedu bude zvolený kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov.

​Výsledky volieb budú zverejnené na dvoch webstránkach www.volbysr.sk a www.statistics.sk.
Tentoraz nebudú krajskí predsedovia a poslanci zvolení na štyri roky ako doteraz, ale na päť. Ide o jednorazové opatrenie, vďaka ktorému sa následne v roku 2022 budú voľby do VÚC konať v rovnakom čase ako samosprávne. Tohtoročné krajské voľby stoja viac ako 10 miliónov eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.