Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2021, 19:57

Podmienky po príchode na Slovensko sa zmenia. Nezaočkovaní budú v karanténe kratšie

Nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva od 15. októbra skráti karanténu pre nezaočkovaných na desať dní.

Podmienky po príchode na Slovensko sa zmenia. Nezaočkovaní budú v karanténe kratšie
Zdroj: TASR/František Iván

Dĺžka karantény po vstupe na Slovensko sa skráti pri jej bezpríznakovom priebehu zo 14 na desať dní. Karanténu možno ukončiť aj negatívnym výsledkom PCR testu vykonaného najskôr v piaty deň.

Karanténa sa netýka plne zaočkovaných osôb. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva k režimu na hraniciach, ktorá bude účinná od 15. októbra.

Status plne zaočkovanej osoby je po novom pri vstupe na územie Slovenska potrebné preukazovať buď COVID preukazom EÚ alebo iným národným certifikátom tretej krajiny.

Musí byť opatrený pečiatkou alebo elektronicky overiteľný a musí byť vyhotovený aj v anglickom jazyku. "Osoba, ktorá nie je schopná takto sa preukázať, sa nepovažuje za plne zaočkovanú osobu," priblížila hovorkyňa úradu Daša Račková.

Registrácia cez eHranicu bude pri vstupe na Slovensko povinná pre osoby nad 12 rokov a dvoch mesiacov veku. "Lehota bola stanovená tak, aby osobe vo veku 12 rokov po očkovaní uplynula potrebná doba, pri ktorej je predpoklad, že sa v tele stihne vytvoriť dostatočná hladina ochranných protilátok," vysvetlila hovorkyňa.

Povinná karanténa sa po novom nebude vzťahovať na osoby, ktoré vstupujú na územie Slovenska s cieľom nevyhnutných úkonov potrebných na získanie pracovného povolenia a dokladov s tým súvisiacich pre povolanie vodiča hromadnej a kamiónovej dopravy na Slovensku, pokiaľ sú schopné preukázať sa pri vstupe na naše územie  potvrdením o tejto skutočnosti.

Tieto osoby musia zároveň disponovať negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 72 hodín. Na zoznam krajín, pri ktorých sa pasažieri, vrátane zaočkovaných, s príletom na Slovensko nemusia preukazovať PCR testom, pribudli Spojené arabské emiráty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.