03.11.2017, 00:00

Šéfovia krajov zarábajú takmer ako ministri

Župní poslanci pritom zarábajú omnoho menej ako ich kolegovia z Národnej rady.

„Vodca“. Tak označujú 38-ročného Mariana Kotlebu jeho prívrženci. Od roku 2013 je hlavou banskobystrickej župy, keď v súboji o župné kreslo porazil nominanta Smeru Vladimíra Maňku. Politickú kariéru rozbehol už v roku 2003, keď sa stal lídrom Slovenskej pospolitosti. Strana bola neskôr zrušená, pretože jej politická činnosť bola v rozpore s ústavou. Kotleba čelil dvom obvineniam z trestných činov. Prokuratúra vždy stíhanie zastavila. Rómov označuje za parazitov, genocídu Židov nazýva takzvaný holokaust a SNP pomenoval puč. Netají sa obdivom k vojnovému zločincovi Tisovi. Medzi jeho známe gestá patrí pozdrav „pekný biely deň“ a pozdrav gardistov „na stráž“.
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Niekoľkotisícové platy sa nám spájajú najmä s poslancami či členmi vlády. No podobná suma pristáva mesačne aj na účtoch predsedov samosprávnych krajov, ktorých volíme už zajtra. Výnimku tvoria iba župani, ktorí sú zároveň poslancami Národnej rady – zo zákona im patrí len minimálna mzda. Za sedenie na županskej stoličke ju v súčasnosti poberajú štyria predsedovia krajov. V tomto roku bola minimálna mzda 435 eur.

Ich kolegovia, ktorí sedia len na jednej stoličke, zarobia mesačne takmer 3 800 eur. Na porovnanie: podľa majetkového priznania zarobil minister financií Peter Kažimír mesačne priemerne len o 180 eur viac.

Plat by nemal byť jedinou motiváciou
Otázne je, do akej miery je tento zárobok adekvátny. Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský prirovnáva mierou zodpovednost

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.