Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.11.2017, 15:15

Politikovi SaS núkali stovky hlasov osadníkov vo voľbách, NAKA už zadržala podozrivého

Opoziční politici informovali o politickej korupcii na východnom Slovensku.

Politikovi SaS núkali stovky hlasov osadníkov vo voľbách, NAKA už zadržala podozrivého
Zdroj: Archív HN

Okresnému predsedovi strany SaS v Bardejove Milanovi Vrabeľovi, ktorý v nastávajúcich voľbách do vyšších územných celkov kandiduje za poslanca, ponúkli zabezpečenie volebných hlasov v šiestich rómskych osadách v okrese Bardejov.

Organizátor mu mal za sumu tri eurá za jeden hlas takýmto spôsobom sľúbiť podporu 2 600 voličov. O prípadoch volebnej korupcie informovali v stredu na tlačovej besede v Bratislave Milan Vrabeľ, poslanci Národnej rady (NR) SR za SaS Natália Blahová a Ľubomír Galko a šéf mimoparlamentného KDH Alojz Hlina.

Skúsení organizátori

Vrabeľ celý prípad ohlásil polícii, ktorá podľa jeho vyjadrenia mala v tejto súvislosti v utorok 31. októbra zadržať jednu osobu. V celom prípade má ale figurovať viac ľudí. "Oni mali zabezpečiť svojou prítomnosťou pred volebnými miestnosťami to, aby osadníci dodržali slovo, aby skutočne hlasovali tak, ako majú. Pri menej gramotných malo byť moje číslo napísané na ich zápästiach," vysvetlil Vrabeľ. Organizátori podvodu ho mali ubezpečovať, že "to nerobia prvýkrát".

Pozrite si tlačovú besedu:

Vrabeľ upozornil, že k mandátu poslanca je pri priemernej volebnej účasti potrebných približne 3-tisíc hlasov. "Ak by som zaplatil, takmer s istotou by som získal mandát poslanca," poznamenal.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) bližšie informácie o prípade neposkytla. "V súčasnosti môžeme potvrdiť, že NAKA Prezídia Policajného zboru realizuje viacero prípadov volebnej korupcie, ku ktorým sa vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony bližšie vyjadrovať nebudeme. Informácie k týmto prípadom poskytneme až po skončení samotných volieb," povedal pre TASR hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl.

Agentka Blahová

Galko doplnil, že pri tomto prípade chce oceniť prácu policajtov z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorí sa podieľali na zadržaní podozrivej osoby.

Poslankyňa NR SR Natália Blahová informovala, že v inom prípade volebnej korupcie už v pondelok 30. októbra rozhodol súd. Podľa nej išlo o kauzu, v ktorej ju pred voľbami do Národnej rady SR v marci minulého roka kontaktoval človek, ktorý jej sľúbil preferenčné hlasy spomedzi rómskej komunity v okolí Humenného. Poslankyňa taktiež prípad ohlásila polícii a začala so strážcami zákona spolupracovať. "Bola som vedená ako agent s cieľom získať od podozrivých ďalšie informácie," povedala.

V tom čase podozrivá osoba jej ponúkala zabezpečenie 2-tisíc až 6-tisíc preferenčných hlasov za 2-tisíc eur.

Podvodníci rozhodujú 

Podľa jej slov mal súd v tejto veci odsúdiť dve osoby. Jednu na podmienečný trest odňatia slobody na šesť mesiacov so skúšobnou dobou jeden rok a druhú na podmienečný trest odňatia slobody na jeden rok so skúšobnou dobou tri roky. Rozhodnutiu súdu je už podľa Blahovej právoplatné.

Šéf KDH Alojz Hlina upozornil, že podľa jeho názoru na východe Slovenska môžu rozhodovať podvodníci o tom, kto bude starosta alebo župan. S prípadmi volebnej korupcie treba podľa neho bojovať priebežne a "nestačí, keď sa v deň volieb postaví policajné auto do osady".

"Zastavme kupovanie rómskych hlasov a zastavme zneplatňovanie lístkov a budeme mať skutočných ľudí, ktorí zastupujú záujmy občanov," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.