Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.10.2017, 12:28

Štatistický úrad sa pripravuje na voľby. Sčítavať výsledky bude tisícka pracovníkov

Predseda úradu ubezpečil, že hackerské útoky počas sčítavania nehrozia

Štatistický úrad sa pripravuje na voľby. Sčítavať výsledky bude tisícka pracovníkov
Zdroj: TASR/Marko Erd

Štatistický úrad SR je pripravený na spracovanie výsledkov sobotňajších krajských volieb. O príprave na voľby informoval predseda úradu Alexander Ballek. Prípadné hackerské útoky by spracovanie výsledkov volieb nemali narušiť. Štatistický úrad má pripravený bezpečnostný projekt.

Pripomína, že ani v minulosti k narušeniu spracovania výsledkov volieb podľa štatistického úradu nedošlo. Minulé hackerské útoky len podľa úradu spomalili zverejňovanie výsledkov na webe. "Všetky naše kroky vedú k tomu, aby voľby prebehli bez akéhokoľvek incidentu," povedal Ballek.

Pripravujú sa aj pracovníci

Voliť budú obyvatelia v 2927 obciach. Zriadených je 96 volebných obvodov a 5968 volebných okrskov. Na spracovaní výsledkov sa bude podieľať 1245 pracovníkov štatistického úradu, ktorí si spracovanie vyskúšali počas tretej skúšky.

Pracovať budú na 700 osobných počítačoch. Na spracovanie výsledkov bude použitý integrovaný volebný informačný systém (IVIS), ktorý je univerzálny pre všetky typy volieb. Podľa Balleka zjednodušuje spracovanie a znižuje chybovosť.

Výsledky budú nabiehať postupne

"Prvé priebežné výsledky volieb budú zverejnené po spracovaní a potvrdení prvých okrskových zápisníc obvodnou volebnou komisiou," povedal Ballek. Priebežné aj definitívne výsledky volieb budú zverejnené na webstránkach www.volbysr.sk a www.statistics.sk. Prvé priebežné výsledky sa na webe objavia po uzavretí volebných miestností. Tie sa zatvoria o 22.00 h.

Oficiálne výsledky budú známe až po tom, čo ich odobrí štátna volebná komisia. Malo by tak byť v nedeľu 5. novembra. "Ak bude chýbať spracovaná čo i len jedna zápisnica, nie je možné považovať spracovanie za ukončené. Pracovníci urobia všetko preto, aby bolo spracovanie čo najefektívnejšie," doplnil Ballek.

Množstvo prvovoličov

Pripomenul, že hlasovať bude môcť v sobotu viac ako 4, 4 milióna voličov. Pre 95-tisíc ľudí to budú vôbec prvé voľby, v ktorých budú môcť odovzdať svoj hlas. Ďalší typ prvovoličov sú tí, ktorí už v iných voľbách hlasovali, ale v krajských budú môcť prvýkrát až v novembri. Tých bude 230-tisíc.

Spolu sa má v krajských zastupiteľstvách obsadiť 416 mandátov. O posty krajských poslancov sa uchádzalo 2902 zaregistrovaných kandidátov a o funkciu predsedu sa prihlásilo pôvodne 92 kandidátov. Tieto počty sa menia a môžu meniť najneskôr 48 hodín pred voľbami. Kandidáti sa môžu kandidatúr vzdávať aj byť stiahnutí.

Zmeny v systéme

Krajské voľby budú v sobotu 4. novembra. Budú stáť viac ako 10 miliónov eur. Z rozpočtu ministerstva vnútra pôjde na hlasovanie vyše 8,7 milióna eur, z rozpočtu Štatistického úradu SR takmer 1,5 milióna eur. Z prostriedkov štatistického úradu sa má zabezpečiť spracovanie výsledkov volieb.

Predsedov a poslancov ôsmich samosprávnych krajov budú obyvatelia na Slovensku voliť piatykrát. Prvýkrát bude voľba predsedov krajov jednokolová, doteraz sa volili v dvoch kolách. Tentoraz nebudú krajskí predsedovia a poslanci zvolení na štyri roky ako doteraz, ale na päť. Ide o jednorazové opatrenie, vďaka ktorému sa následne v roku 2022 budú voľby do VÚC konať v rovnakom čase ako samosprávne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.