Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2021, 13:14 Aktualizované dňa 07.10.2021 o 15:42

Sulík by zrušil úrady práce, považuje ich za zbytočné

Minister hospodárstva opakovane zdôraznil, že išlo len o príklad odvážneho rozhodnutia a zrušenie úradov práce politicky nepresadzuje.

Sulík by zrušil úrady práce, považuje ich za zbytočné
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

"Mám nádej, že nastal čas, že budeme robiť aj odvážnejšie rozhodnutia. Napríklad, že zrušíme úrady práce."

Po rokovaní vlády to vyhlásil minister hospodárstva Richard Sulík s tým, že dnes už si každý vie nájsť zamestnanie pomocou internetu. Tému nadhodil v nadväznosti na aktuálne diskusie o rozpočte na rok 2022. Povedal, že ak budú peniaze rozdelené férovo, on bude spokojný.

​V zrušení miest, kde sa chodia nahlasovať nezamestnaní a kde im má byť poskytnutá pomoc v sprostredkovaní práce, vidí Sulík ušetrenie financií. "Nemyslím si, že musíme zamestnávať 2000 alebo viac úradníkov, ktorí prácu sprostredkujú. To zvládne každý sám, kto prácu chce," vyjadril sa vicepremiér a dodal, že preto možno nastal čas na takéto odvážne rozhodnutie a ak by bolo na stole, SaS to určite podporí.

Navyše túto službu považuje za nadbytočnú, keďže podľa neho nie je úlohou štátu, aby hľadal ľuďom prácu.

Na otázku, čo s tými, ktorí internet nemajú, Sulík odpovedal, že štát by im vytvoril na úradoch práce internetové stanice. "Jeden počítať s pripojením na internet, to nie je nejaký veľký peniaz, alebo to môžu byť rovno počítače, ktoré ostanú po úradníkoch," poznamenal Sulík a dodal, že naťukať do počítača adresu webovej stránky by už mal vedieť každý, pretože máme zavedenú povinnú školskú dochádzku a preto by každý mal vedieť písať a čítať.

Vytvorenie štátneho servera s voľnými pozíciami považuje Sulík za zbytočné. Tieto služby podľa neho dostatočne pokrývajú súkromníci.

Tento nápad vzbudil u prítomných novinárov veľký záujem a začali Sulíkovi preto klásť mnohé doplňujúce otázky. Na tie však minister opakovane dôrazne reagoval, že išlo len o príklad odvážneho rozhodnutia a zrušenie úradov práce politicky nepresadzuje a nie je teda ani predmetom rokovaní v koalícii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.