Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.10.2017, 00:00

Na súdoch sa začne éra fiktívneho doručovania

Štát chce novinkou eliminovať úmyselné nepreberanie pošty a naťahovanie súdnych konaní.

Na súdoch sa začne éra fiktívneho doručovania
Zdroj: Peter Mayer

Ak si doteraz firma alebo fyzická osoba s aktívnou elektronickou schránkou platobný rozkaz neprevzala na stránke Slovensko.sk kliknutím na tlačidlo „prevziať“, súd ho musel doručovať v listinnej forme. Náhradou za nosenie pošty mu boli exekútori, polícia či obce. Ak sa ani týmto spôsobom nepodarilo doručiť rozhodnutie adresátovi, súd „plaťák“ zrušil a vo veci nariadil pojednávanie. A to aj v prípade jednoduchých dlhov. Vyhovovať to mohlo napríklad firmám, ktoré chceli získať čas alebo oddialiť vykonateľnosť súdnych dokumentov. „Opätovným posielaním rozhodnutí poštou sa strácali výhody elektronickej komunikácie orgánov verejnej moci s občanmi a so spoločnosťami,“ hodnotí advokátka Ľubica Dendisová. Od zajtra je tomu koniec.

Bez oboznámenia
Po prvom novembri začína pre elektronické platobné rozkazy a upovedomenia o začatí exekúcie platiť takzvan

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.