Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2017, 00:00

Prokurátor obnovil vyšetrovanie Mečiara

Výrok vyšetrovateľa, že na udelenie Mečiarových amnestií sa vzťahuje premlčanie, bol predčasný.

Prokurátor obnovil vyšetrovanie Mečiara
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Keď koncom mája padli Mečiarove amnestie, časť spoločnosti sa domnievala, že za zneužitie právomocí bude pykať aj bývalý trojnásobný premiér. Nestalo sa. Policajný vyšetrovateľ totiž rozhodol, že skutok je premlčaný, a trestné konanie vo veci zastavil. S výrokom polície sa však nestotožnila generálna prokuratúra a konanie o tom, či Vladimír Mečiar zneužil svoju moc ako zastupujúci prezident, nariadila obnoviť. Prečítajte si, ako sa amnestie a ich rušenie vyvíjali.

1. Čo sa udialo

Na konci mája Ústavný súd definitívne potvrdil zrušenie Mečiarových amnestií. To vyústilo do vyšetrovania. Okrem iného sa týkalo aj toho, či bývalý premiér nezneužil ako zastupujúci prezident v roku 1998 svoju právomoc, keď amnestoval aj skutky, ktoré sa ho môžu priamo týkať. Polícia však vyšetrovanie desiateho augusta z dôvodu premlčania zastavila.

2. Obnovené vyšetrovanie

S rozhodnutím vyšetrovateľa o zastavení trestné

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.