Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2017, 00:00

Pre vypnutý e-podpis hrozí firmám miliónová pokuta

Ministerstvo vnútra oznámi podnikateľom ďalší postup až v ďalších dňoch

Pre vypnutý e-podpis hrozí firmám miliónová pokuta
Zdroj: TASR/Vladimír Benko/MV SR

Sankcie až milión eur hrozia firme, ak obchoduje so štátom a včas nenahlási zmeny do Registra partnerov verejného sektora. Napríklad nového vlastníka. Urobiť tak môže už iba elektronicky s pomocou e-podpisu. Tu však nastáva problém. Pre možné prelomenie certifikátu vláda možnosť podpisovania na budúci týždeň vypne, čo bude nasledovať, sa podnikatelia dozvedia až neskôr. „Už v najbližších dňoch budeme bližšie informovať držiteľov štátom poskytovaného e-podpisu, ktorí ho potrebujú pri výkone svojho povolania,“ napísali z tlačového odboru ministerstva. O celom probléme však vedeli už od júna, rezort ale začal konať iba v posledných dňoch.


Na problém upozornila Slovenská komora daňových poradcov. Jej členovia sú oprávnení realizovať zmeny v registri. „Za nedodržiavanie lehôt hrozia klientom a aj daňovým poradcom vysoké sankcie. Pokuta sa môže vyšplhať až na stotisíc eur za jedno pochybenie,“ uviedla Marcela Bošková zo Slovenskej komory daňových poradcov. U samotných firiem sú sankcie až do milióna eur a podnikatelia môžu prísť aj o štátne zákazky. „Komora z toho dôvodu očakáva jednoznačné inštrukcie od ministerstva vnútra a ministerstva spravodlivosti, ako v takýchto prípadoch postupovať,“ zdôraznila hovorkyňa Lucia Ježeková Havlíková.


Deaktiváciu elektronických podpisov oznámila tento týždeň štátna tajomníčka ministerstva vnútra Denisa Saková. Dôvodom je to, že certifikát šifrujúci podpis bol vyhodnotený ako prelomiteľný. Spoločnosť Disig, ktorá ho dodáva, sa ho rozhodla zrušiť. Urobí tak začiatkom novembra a po tomto dátume už nebude možné autentifikáciu použiť.

Dodávateľská spoločnosť Disig vo vyhlásení vysvetľuje, prečo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.