Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2017, 10:17

Sulík reaguje na spoločný dokument o jadre: Kiska sa snaží odradiť Fica od ďalších útokov na jeho osobu

​Prihlásenie sa k európskemu integračnému jadru však ide podľa SaS ďalej, ako by to bolo zo strany prezidenta vhodné a prezieravé.

Premiér Robert Fico a prezident Andrej Kiska
Zdroj: TASR/M. Erd

Šéf SaS Richard Sulík považuje vyhlásenie troch ústavných činiteľov za snahu Andreja Kisku odradiť Roberta Fica a spol. od ďalších útokov voči jeho osobe.

Šéf liberálov to uviedol vo svojom vyhlásení.

Reagoval na fakt, že Kiska sa pridal k premiérovi a je za to, aby sa SLovensko stalo členom jadra únie.

Z tohto hľadiska je to krok, ktorý má aj štátnický rozmer, lebo konflikt medzi najvyššími ústavnými činiteľmi nie je v záujme občanov Slovenskej republiky,“ napísal Sulík. Podľa neho až blízka budúcnosť ukáže, či aj Fico chápe spoločné vyhlásenie ako ponuku na zmiernie zo strany prezidenta.

​Prihlásenie sa k európskemu integračnému jadru však ide podľa SaS ďalej, ako by to bolo zo strany prezidenta vhodné a prezieravé.

Preberanie marketingovej rétoriky Roberta Fica pokladajú liberáli za priveľký ústupok z jeho strany, ktorým sa v konečnom dôsledku len dusí vecná diskusia o obsahu slovenskej zahraničnej politiky.

Treba si v tejto súvislosti uvedomiť, že výraz ‚dvojrýchlostná Európa‘, ktorý predpokladá existenciu európskeho jadra, použili v roku 2003 nemecký kancelár Gerhard Schröder a francúzsky prezident Jacques Chirac ako reakciu na trvalé nezhody medzi členskými štátmi v otázke integrácie a spoločných cieľov EÚ. Lenže doteraz žiadne európske jadro so svojou perifériou nevzniklo - okrem jedného, a to sa volá eurozóna. Slovensko je členom eurozóny a v tomto zmysle už dnes je členom jadra,“ skonštatoval Sulík.

​Fico v spoločnom dokumente, pod ktorý sa podpísali všetci traja ústavní činitelia, určil priority Slovenska.

Vyhlasujeme že budeme spoločne dbať o jasnú a zodpovednú komunikáciu proeurópskej a proatlantickej orientácie Slovenska navonok v zahraničí a spoločne prijatých rozhodnuté v rámci EÚ a NATO," píše sa v dokumente, ktorý prečítal Fico na Bratislavskom hrade. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.