Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2017, 23:07

Podvody stoja poisťovne ročne stovky miliónov

Pacienti v súčasnosti odhaľujú len minimum fiktívnych vyšetrení, pomôcť má však elektronizácia

Podvody stoja poisťovne ročne stovky miliónov
Zdroj: Reuters

Štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie a OECD hovoria, že zdravotníckym systémom pretečie približne 30 percent peňazí neefektívne. A časť z nich uniká zdravotným poisťovniam napríklad na výkonoch, ktoré si nechajú lekári preplatiť, no nerealizujú ich. Slovenské poisťovne štatistiky o vedomých podvodoch nevedú. Špecialista na ich odhaľovanie Petr Vincenz, ktorý pracuje pre poisťovňu Dôvera, však podľa dát OECD odhaduje, že takéto konanie ich môže stáť šesť až desať percent výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Ak by bol tento odhad správny, v našom systéme by to mohlo spôsobiť výpadok na úrovni 429 miliónov eur ročne.


Postačí pokuta
„Je však nutné odlišovať neefektivitu – neadekvátne medicínske postupy a podvody, pri ktorých je súčasťou konania aj úmysel,“ upozorňuje Vincenz. Hovorkyňa poisťovne Un

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.