Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2017, 00:12

Žitňanská zjednotí prax pri drogách

Už za menej ako polrok by na Slovensku mohla nastať revolúcia v držbe drog.

Žitňanská zjednotí prax pri drogách
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý predkladá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská do medzirezortného pripomienkového konania.

Štatistiky hovoria, že takmer tretina mladých ľudí vyskúšala marihuanu. Podľa rezortu spravodlivosti tento fakt znamená, že každému tretiemu mladému človeku na Slovensku dnes hrozí, alebo by mohlo hroziť trestné stíhanie a následne väzenie prípadne podmienka. Takáto legislatíva však podľa ministerstva nemá ani odstrašujúci, ani preventívny účinok.

Predloženým návrhom zákona chce rezort už od marca budúceho roka dosiahnuť stav, keď za držbu rovnakého množstva drogy budú udeľované rovnaké tresty. To sa dnes nedeje, keďže zákony používajú v prípade drogovej trestnej činnosti nejasné formulácie. Na ich základe postupujú nepredvídateľne následne aj súdy. Po novom by sa už od marca mohli zo zákona odstrániť vágne pojmy „pre vlastnú potrebu“ a „obvykle jednorazová dávka drogy“, ktorých význam legislatíva momentálne nijako nedefinuje.

Žitňanská teraz navrhuje stanoviť presné množstvá drog, od ktorých sa následne odvíja trestnosť skutku. Zákon má presne stanoviť pre každý druh drogy, aký objem predstavuje jej nepatrné množstvo. Napríklad v prípade marihuany ide o jeden gram, pri pervitíne o 0,2 gramu a v prípade heroínu o pol gramu.

Držba akéhokoľvek množstva drogy však aj naďalej ostane protiprávnym konaním. V praxi to bude vyzerať nasledovne. Za držbu drogy v nepatrnom množstve jedenkrát počas dvanástich mesiacov bude musieť osoba zaplatiť pokutu vo výške 165 eur. Pôjde teda „len“ o priestupok. Ak má menej ako 18 rokov, bude jej automaticky nariadená lekárska diagnostika a prípadne aj liečba drogovej závislosti. Za vyššie množstvá drogy a vyššiu frekvenciu držby počas roka už hrozia tresty odňatia slobody.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.