Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2017, 00:12

Vysoká fluktuácia zamestnancov prispieva k nekvalite rozhodnutí

Vysoká fluktuácia zamestnancov prispieva k nekvalite rozhodnutí

Odborový zväz justície dlhodobo upozorňuje na potrebu systémového riešenia adekvátneho odmeňovania zamestnancov justície. Považuje za podstatné, aby štát venoval tomuto problému pozornosť a konečne pristúpil k jeho konštruktívnemu riešeniu.

Vysoká zaťaženosť, psychická náročnosť práce, nízke mzdové ohodnotenie, to sú hlavné faktory, ktoré prispievajú k fluktuácii zamestnancov justície, čo v nemalej miere negatívne vplýva na včasnosť, rýchlosť a kvalitu súdnych
konaní a rozhodnutí.

Nízka priemerná mzda
Priemerná mzda väčšiny zamestnancov justície nedosahuje ani len priemernú mzdu v národnom hospodárstve. Na jednej strane minimálna mzda rastie, na druhej strane však dochádza k nivelizácií. platových taríf. Dehonestuje sa tým význam vysoko odbornej kvalifikácie, ktorá je na kvalitný výkon súdnictva nevyhnutná. Minimálna mzda v budúcom roku bude vo výške 480 eur, čo znamená, že tarifný plat štátnych zamestnancov zaradených do 1. a 2. platovej triedy, kde už treba úplné stredné vzdelanie, je pod hranicou minimálnej mzdy a bude ho potrebné dorovnať do výšky minimálnej
mzdy. Nevyhnutnosťou je preto zaviesť zákonné zvyšovanie všetkých platových taríf štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnom záujme pri každom zvýšení minimálnej mzdy.

Čiastkové opatrenia zamerané na stabilizáciu personálneho obsadenia výkonu súdnictva, ako bolo zvýšenie osobných príplatkov o 30 eur zamestnancom vo výkone, o 50 eur zamestnancom vo výkone súdnictva na bratislavských súdoch od 1. júla 2017 a vyplatenie polročných a koncoročných odmien, Odborový zväz justície, samozrejme, privítal, ale
nie sú systémovým riešením rastu platov všetkých zamestnancov justície. Zároveň treba podotknúť, že prostriedky na tieto zvýšenia vznikli z úspor mzdových prostriedkov, ako napríklad nenaplnené počty sudcov a zamestnancov či péenky.

Zvýšenie o 100 eur
Výsledkom snahy ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej o zlepšenie platového ohodnotenia zamestnancov jej rezortu je zvýšenie rozpočtu pre justíciu na rok 2018 v kategórii miezd a odvodov približne o 4 milióny. To predstavuje
zvýšenie platov priemerne o sto eur v hrubom pre 3 500 štátnych zamestnancov zaradených vo výkone. Bohužiaľ, ostatných zamestnancov justície sa uvedené zvýšenie platov netýka. Rozpočet aj napriek tomuto zvýšeniu nepokryje všetky nároky potrebné na stabilizáciu ľudských zdrojov v rezorte justície.

Zákon o justičnej štátnej službe v mesiaci september nebol predložený na prerokovanie v Hospodárskej a sociálnej rade
a termín jeho prijatia sa odhaduje na druhý polrok roku 2018. Našou snahou je, aby boli v tomto zákone upravené tabuľky – platové tarify tak, ako sú zadefinované pre Ústavný súd.

Čo teda reálne prinesie budúci rok, napriek uvedenému zvýšeniu rozpočtu, je otázne. Obávame sa, že sa už neušetria prostriedky z neobsadených miest sudcov, ktoré by sa mohli použiť na odmeny pre všetkých zamestnancov, pretože miesta sudcov by už mali byť riadne obsadené. To znamená, že za rok 2018 pocíti viac peňazí v peňaženke len časť zamestnancov vo výkone a ostatní zostanú na úrovni roku 2017 alebo ich príjem za rok bude dokonca nižší.

Dúfame, že tieto naše obavy sa nenaplnia a rok 2018 bude rokom prijatia koncepcie rastu platov všetkých štátnych zamestnancov, ako aj zamestnancov zamestnaných vo verejnom záujme.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.