Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2017, 00:00

Na administratívu vyhadzujeme stovky miliónov ročne zbytočne

Slovenské úrady hádžu podnikateľom na plecia viac, ako žiada Brusel.

Na administratívu vyhadzujeme stovky miliónov ročne zbytočne
Zdroj: Dreamstime

Byrokracia stojí slovenských podnikateľov veľa času a peňazí. Naše úrady toho vyžadujú zbytočne viac, ako je treba. Výsledky štúdie rezortu hospodárstva ukázali, že v roku 2015 predstavovala nadbytočná záťaž desať percent celkových administratívnych nákladov – dokopy takmer 270 miliónov eur. Záťaž vzniká kvôli gold platingu, teda neadekvátnemu zavádzaniu európskej regulácie. Minister hospodárstva Peter Žiga považuje gold plating za brzdu biznisu.

Slovensko je na chvoste
Nová metodika prijímania zákonov z EÚ s cieľom znižovať prípady gold platingu a zavádzanie kvalitnejších zákonov platí od októbra 2015. Slovensko je však podľa indexu konkurencieschopnosti v oblasti kvality verejných inštitúcií a zaťaženia štátnou reguláciou v poslednej desiatke zo 137 štátov sveta.


„Pravidlá sú zbytočne prísne, veľa byrokracie, čo cítia najmä malé firmy, demotivuje ich to, zhoršuje konkurencieschopnosť,“ zhodnotil Peter Kremský, výkonný riaditeľ Podnika

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.