24.10.2017, 00:00

Advokát Bžán exkluzívne pre HN: Zmluva je platná a budem ju brániť

O kauze vysokej odmeny v spore o Gabčíkovo hovorí v rozhovore pre HN advokát Radomír Bžán, ktorý štát zastupoval a ktorému peniaze prislúchali. Rozhovor bol pripravovaný e-mailom.

 Radomír Bžán
Zdroj: Pavol Funtál

Odmena 64 miliónov eur (znížená na 17,6 milióna eur) za jednu kauzu? Je to podľa vás normálne?
Suma 64 miliónov, ktorá sa stala jadrom celého sporu, bola od samého začiatku virtuálna. Ani my, ani klient sme o nej nikdy nehovorili, naopak, označovali sme ju za virtuálnu. Bolo to však pekné číslo, s ktorým sa ľahko dala rozpútať celá tá nezmyselná kampaň, proti ktorej sa veľmi ťažko dalo brániť. My sme si po víťazstve v arbitráži, samozrejme, boli vedomí toho, že pri uzatváraní rámcovej zmluvy sa s arbitrážou nepočítalo, a preto sme aj rokovali s klientom o konečnej výške odmeny, ktorá bola následne dohodou stanovená na 17,6 milióna, čo predstavuje podielovú odmenu 2,5 percenta. Ale koho v tej hystérii zaujímali naše opakované stanoviská, že rokujeme o konečnej výške odmeny? Nakoniec sme ani nemohli počkať na rozhodnutie súdu o priznanej výške súdnych trov, čo ja osobne považujem za chybu. Na súde sme si totiž ako víťazná strana uplatnili súdne trovy vo výške 12,7 milióna eur, ktoré prináležia klientovi, čiže MH Manažmentu, čiže vlastne štátu. A aký vplyv bude mať diskreditačná kampaň na rozhodnutie súdu o priznanej výške trov, neviem odhadnúť, ale som si istý, že rozhodcovský tribunál ju zaznamenal.

Takže podľa vás je aj 17,6 milióna primeraná odmena za jednu kauzu?
Nebudem vás presviedčať, že áno, pretože sa mi to zdá zbytočné. Poviem len to, že odmena za výhru nie je mojou osobnou odmenou, ale patrí celému tímu, ktorý tri roky tvrdo pracoval na výhre v tomto spore a zachránil Slovensku 706,2 milióna eur. Je to spravodlivá a férová odmena. Preto som aj súhlasil s takouto dohodou.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.