23.10.2017, 00:00

Drucker sa na ministra Zajaca podobá len čiastočne

Rozsiahla reforma z čias vlády Mikuláša Dzurindu potvrdila, že zásahy do systému sú mimoriadne nepopulárne.

Drucker sa na ministra Zajaca podobá len čiastočne
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Pred zavedením eura sa na Slovensku platilo korunami. A zajacovkami. Tak pacienti pomenovali zelené 20-korunáčky, ktoré platili za návštevu lekára. V nemocnici z peňaženky vyťahovali 50 korún. Reforma ministra Rudolfa zajaca vstúpila do platnosti pred 13 rokmi, keď parlament prelomil veto prezidenta pri šiestich zásadných zákonoch. Išlo doteraz o najväčšiu zmenu systému, ktorá sa však stretla aj s veľkou nevôľou.


Doplnkové poistenie
Práve silné protesty podľa odborníkov potvrdzujú, že realizovať výrazné škrty v zdravotníctve je ťažké. Analytik INEKO Dušan Zachar spresnil, že aj keď sa niektoré opatrenia súčasného ministra Tomáša Druckera od Zajacových líšia, iné idú v súlade s myšlienkami jeho reformy. Dôvodom môže byť aj to, že súčasnému ministrovi radí na ministerstve Tomáš Szalay, ktorý bol tiež členom Zajacovho reformného tímu. Jedným z cieľov exministra bolo definovanie obmedzeného rozsahu zdravotnej starostlivosti hradenej z povinného zdravotného poistenia a možnosť pripoistenia. To by mohlo do poddimenzovaného systému priliať peniaze navyše, no v predminulom roku ho využilo len 0,6 percenta ľudí. A práve viaczdrojové financovanie, ktoré začal presadzovať Zajac, si stanovila v programovom vyhlásení aj súčasná vláda.


Najprv je však potrebné stanoviť, čo je štan

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.