23.10.2017, 00:00

Rudolf Zajac: Už nie je pravda, že peňazí je málo. Z každého eura mizne 30 percent

Bývalý minister zdravotníctva za Alianciu nového občana Rudolf Zajac pre HN.

Rudolf Zajac
Zdroj: Peter Mayer

Ako jediný minister vlády Mikuláša Dzurindu to dotiahol až na bankovky. Na zelenej 20-korunáčke sa však jeho tvár neobjavila na návrh centrálnej banky, ale iba ako recesia na obrázkoch, ktoré v roku 2004 zaplavili internet. Bola to reakcia na pokus presvedčiť Slovákov, že zdravotníctvo nie je zadarmo a treba zaň aspoň symbolicky zaplatiť.

Od momentu, keď šesticu jeho zákonov po prezidentovom vete opätovne schválil parlament, uplynulo 13 rokov. S tými, ktorí hovoria, že rezortu chýbajú peniaze, nesúhlasí.

„To dnes už nie je pravda. Problémom je však nízka efektivita. Z každej koruny či eura sa stráca viac ako 30 percent.“ Prekážku v ďalších potrebných opatreniach vidí vo vláde, ktorá „neprekoná ideologickú bariéru o sne bezplatného zdravotníctva“.

Kým prezident Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár Zajacove reformy kritizuje, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová dodáva, že politici zatiaľ nič lepšie nevymysleli, aj preto jeho zákony v pozmenenej podobe stále platia.

Čo bolo cieľom vašej reformy?
Bolo ich viac. Jedným bolo nastaviť systém na existujúce zdroje, respektíve, že sa môžeme prikrývať iba takou veľkou per

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.