Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2017, 15:19

Vyhlasujeme vojnu byrokracii, ktorá sa tu nakopila za 25 rokov, povedal Pellegrini

Ďalšie pripravované opatrenia sa týkajú čerpania eurofondov.

Vyhlasujeme vojnu byrokracii, ktorá sa tu nakopila za 25 rokov, povedal Pellegrini
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Budúci týždeň by mal byť predstavený zákon, ktorý zakáže úradom vyžadovať od ľudí výpisy z listu vlastníctva, obchodného registra, zo živnostenského registra a tiež výpis z registra trestov. Na sobotňajšej konferencii Smeru-SD v Nitre to avizoval podpredseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD). "Štát už tieto údaje má, preto ich úrady nemajú prečo vypytovať od ľudí. Ľudia nemajú byť poštári a behať z jedného úradu na druhý," povedal Pellegrini.

Podľa jeho ďalších slov spoločne s ministrom hospodárstva Petrom Žigom a ministrom financií Petrom Kažimírom (obaja Smer-SD) vyhlasujú zásadnú vojnu byrokracii, ktorá sa na Slovensku za 25 rokov nakopila a postupne budú predstavovať ďalšie opatrenia na zníženie byrokracie.

Ďalšie pripravované opatrenia sa týkajú čerpania eurofondov. "Vďaka nim sa urobilo na Slovensku veľa pozitívneho a nemôžeme dovoliť, aby sa všetko dobré znehodnotilo niekoľkými problematickými projektmi, kde pravdepodobne dôjde k zníženiu kofinancovania," povedal Pellegrini.

K plánovaným opatreniam patrí elektronické žrebovanie hodnotiteľov, zvýšenie nárokov na odbornosť hodnotiteľov či vytvorenie skupiny expertov v prípade hodnotenia projektov nad 10 miliónov eur. "Vypracujeme vzorové formuláre, ako sa majú hodnotiť projekty a zverejníme zoznam hodnotiteľov," povedal Pellegrini. Opatrenia sú súčasťou akčného plánu transparentnosti a zefektívnenia použitia europeňazí, ktorý obsahuje 36 konkrétnych opatrení.

V súčasnosti už na Slovensku funguje vlastná výstražná komisia, ktorá môže realizovať opatrenia okamžite po zachytení akéhokoľvek podozrenia súvisiaceho s čerpaním eurofondov. "K dispozícii máme aj špeciálny systém Arachné, ktorý po nahodení údajov do počítača, dokáže vyselektovať celú sieť zoskupení a vzájomných prepojení, aby sa dali odhaliť skupiny, ktoré sa pokúšajú dostať k eurofondom nekalými spôsobmi," tvrdí Pellegrini.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.