Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2017, 15:37

České parlamentné voľby: Pred bratislavským veľvyslanectvom sa tvorili rady

Česi v hojnom počte využili možnosť hlasovať z Bratislavy.

České parlamentné voľby: Pred bratislavským veľvyslanectvom sa tvorili rady
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Niekoľko desiatok ľudí sa dnes krátko po začatí volieb do Snemovne zhromaždilo pri volebnej miestnosti v budove slovenskej ambasády v Bratislave. Museli vystáť radu, než sa dostali k hlasovacích urnám.

Záujem krajanov na Slovensku o účasť vo voľbách je však dlhodobo nízky. "V osobitnom zozname voličov vedenom na našom zastupiteľskom úrade je zapísaných 486 osôb. Očakávame, že príde (hlasovať) niekoľko stoviek zapísaných a popri tom niekoľko stoviek voličov s voličským preukazom," povedal novinárom zástupca veľvyslankyne a predseda volebnej komisie Pavol Sladký.

Za prvú hodinu od otvorenia volebnej miestnosti hlasovalo na ambasáde 103 ľudí. Medzi prvými odovzdal svoj hlas aj herec Stanislav Majer. "Mám tú nejakú prácu a nemôžem byť v Čechách, tak som si včas vybavil volebný preukaz. Volím vždy. Mimo Česko prvýkrát," uviedol Majer.

V predchádzajúcich voľbách do Snemovne v roku 2013 hlasovalo na českom veľvyslanectve 491 voličov. Z toho väčšina podľa dostupných informácií volila na základe voličského preukazu, ktorý si nechali vystaviť vo vlasti z toho dôvodu, že počas volieb boli na Slovensku napríklad na dovolenke alebo pracovne.

Krajania na Slovensku ale dlhodobo neprejavujú veľký záujem o voľby. "Je to preto, že jediné miesto, kde sa dá na Slovensku voliť, je českej veľvyslanectvo v Bratislave," povedala ČTK predsedníčka Českého spolku v Košiciach Dagmar Takácsová.

Dodala, že príslušníci slovenskej komunity z východného Slovenska to majú do Bratislavy ďaleko a že ani v týchto voľbách neočakáva väčšia účasť krajanov na hlasovaní. Krajania by podľa nej uvítali možnosť korešpondenčnej voľby.

V minulosti mohli Česi na Slovensku hlasovať nielen v Bratislave, ale aj na českom generálnom konzuláte v Košiciach. Ten bol ale už pred rokmi zrušený. Na Slovensku sa v poslednom sčítaní ľudu v roku 2011 k českej národnosti prihlásilo zhruba 30-tisíc ľudí, mnohí z nich majú tiež české občianstvo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.