Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2017, 00:00

Vyhadzujeme viac potravín ako iné krajiny

Ľudia nevedia rozlišovať medzi kvalitou a neškodnosťou potravín, rieši to nová legislatíva.

Vyhadzujeme viac potravín ako iné krajiny
Zdroj: Reuters

Viac ako 42 miliónov Európanov si nemôže dovoliť kvalitné jedlo, pritom každoročne končia v európskych kontajneroch potraviny za miliardy. Polovica takéhoto odpadu pochádza podľa úniových štatistík z našich chladničiek. Slováci pritom podľa európskych štatistík vyhadzujú viac ako Česi či Maďari. Zákony preto mení Brusel aj naše ministerstvá.

Problémom je strach
Dve tretiny Slovákov majú problém správne rozumieť rozdielu v označení dátum spotreby a minimálna trvanlivosť. V druhom prípade ide len o odporúčanie a potraviny sú zdravotne v poriadku aj neskôr. To však Slováci nevedia, výsledkom je zbytočné vyhadzovanie. Predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu Katarína Fašiangová to ilustrovala na príklade minerálky, ktorá sa už pár minút po uplynutí trvanlivosti považovala za toxický odpad.


Holandsko a Švédsko prišli s vlastným riešením – navrhli v Bruseli odstránenie označenia dátumu minimálnej trvanlivosti, keďže ľudia sa po jeho uplynutí obávajú konzumovať aj potraviny, ktoré sú úplne v poriadku. Následné prieskumy verejnej mienky ukázali, že výrobky bez označenia by skonzumovalo 70 percent Európanov, Slovákov bolo dokonca o šesť percentuálnych bodov v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.