Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.10.2021, 13:03

Slovensko smeruje k sprísneniu interrupcií, Záborskej návrh prešiel prvým čítaním

Najnovšia novela počíta s tým, že od mája budúceho roka interrupciu bude možné vykonať až po štyroch dňoch od chvíle, čo lekár odošle hlásenie.

Slovensko smeruje k sprísneniu interrupcií, Záborskej návrh prešiel prvým čítaním
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovensko smeruje k čiastočnému sprísneniu pravidiel vykonávania umelého prerušenia tehotenstva aj k vyššej peňažnej pomoci rodičom pri narodení dieťaťa so zdravotným postihnutím. Návrh spomínaných zmien dnes v prvom čítaní schválil parlament, hlasovalo zaň 75 zo 130 prítomných poslancov.

Najnovšia novela počíta s tým, že od mája budúceho roka interrupciu bude možné vykonať až po štyroch dňoch od chvíle, čo lekár odošle národnému centru zdravotníckych informácií hlásenie o poučení ženy o zákroku či napríklad o možnosti absolvovať utajený pôrod.

​​To by znamenalo zdvojnásobenie lehoty, ktorá sa nemá uplatňovať pre prípad bezprostredného ohrozenia zdravia alebo života ženy. Jedna z predkladateliek zákona Anna Záborská však novinárom povedala, že spomenutá lehota v prípade podstúpenia interrupcie sa pri ďalšom prerokúvaní návrhu nakoniec predĺži len na 72 hodín.

Ak žena bude na interrupcii trvať, bude jej musieť lekár poskytnúť aj ďalšie informácie, a to napríklad o finančnej a inej pomoci ženám v tehotenstve.

Po novom by rodičia mali dostávať osobitný finančný príspevok pre prípad, že sa im narodí zdravotne postihnuté dieťa. Ženy zase pri neplánovanom tehotenstve získajú nárok na núdzové ubytovanie. Návrh predpokladá aj zákaz reklamy na interrupcie, ktoré by sa už nemali označovať ako umelé prerušenie tehotenstva, ale jeho umelé ukončenie.

Zmienený návrh, o ktorého definitívnej podobe bude rozhodovať parlament zrejme na nasledujúcej schôdzi, podporila skupina vládnych konzervatívnych poslancov spolu s časťou opozičných a nezaradených zákonodarcov.

Proti navrhovaným zmenám dlhodobo vystupuje liberálna skupina koaličných poslancov, ktorá je v menšine a ktorá predtým neuspela s návrhom, aby v krajine bola zavedená potratová tabletka.

V súčasnosti môžu ženy požiadať o interrupciu do 12. týždňa tehotenstva a bez obmedzenia pri ohrození svojho zdravia a života či v prípade genetickej poruchy plodu. Rovnaká prax je napríklad aj v Česku. Počet interrupcií na Slovensku za posledné dve desaťročia výraznejšie klesol.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.