Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2017, 21:07

Poslanci žiadajú vládu, aby zaviazala Žitňanskú predložiť pravidlá na využívanie právnych služieb štátom

Takéto uznesenie z dielne koalície je vyvrcholením mimoriadnej schôdze k odmene pre advokáta Radomíra Bžána.

Poslanci žiadajú vládu, aby zaviazala Žitňanskú predložiť pravidlá na využívanie právnych služieb štátom
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Národná rada SR žiada vládu, aby zaviazala ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd) k predloženiu návrhu pravidiel, ktorými sa pre štátne orgány upravia transparentné zásady využívania právnych služieb advokátov zo strany štátu vrátane ich výberu a odmeňovania.

Takéto uznesenie z dielne koalície je vyvrcholením mimoriadnej schôdze k odmene pre advokáta Radomíra Bžána. Text predložil v pléne poslanec Róbert Puci (Smer-SD) a podporilo ho 125 členov snemovne zo 125 prítomných. Opozičný návrh uznesenia neprešiel.

​Opozícia, ktorá mimoriadne zasadnutie pléna iniciovala, mala pripravený rozsiahlejší text. Vo svojom uznesení chcela vyjadriť rozhorčenie nad vyrokovanou odmenou a zaviazať vládu, aby predložila informáciu o ďalšom plánovanom postupe v tejto kauze, ako aj o opatreniach, ktoré plánuje prijať.

Okrem toho opozícia chcela poveriť ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD), aby pokračoval v ďalšom rokovaní o konečnej výške odmeny pre advokátsku kanceláriu Bžána, pričom by sa mali zohľadniť priemerné výšky odmien za právne služby v rámci krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj v arbitrážnych sporoch.

Opoziční zákonodarcovia zároveň žiadali aj prijatie pravidiel na uzatváranie právnických zmlúv, aby sa takéto prípady nezopakovali. Žitňanská by podľa opozičného návrhu uznesenia mala podľa nich do konca tohto roka predložiť do parlamentu novelu legislatívy, ktorá by upravila primerané odmeňovanie právnych zástupcov štátu.

​Opozícia tiež volala po vykonaní auditu všetkých právnych zmlúv, ktoré uzatvorili ministerstvá aj ostatné ústredné orgány štátnej správy. Preskúmať ich mal Najvyšší kontrolný úrad SR.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.