Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2017, 16:34

Kollár: Chceme, aby to bolo zadarmo? Bžán si zaslúži odmenu

Šéf Sme rodina však súhlasí, že pôvodná odmena 77 miliónov eur pre Bžána bola obrovská.

Kollár: Chceme, aby to bolo zadarmo? Bžán si zaslúži odmenu
Zdroj: TASR/M. Baumann

Líder opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár ďakuje premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD), že Vodnú elektráreň Gabčíkovo (VEG) získal späť do vlastníctva Slovenskej republiky. Povedal to počas rozpravy v rámci mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej sa hovorí o mnohomiliónovej odmene pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána.

"Musím poďakovať premiérovi, že zobral späť Gabčíkovo, lebo už dva roky ide výnos do štátu. Zatiaľ je to 70 miliónov a bude to ďalej pokračovať. A môžme získať ďalších 460 miliónov eur ako ušlý zisk," vyhlásil.

​Kollár však súhlasí, že pôvodná odmena 77 miliónov eur pre Bžána bola obrovská. "Treba tiež poďakovať novinárom, ktorí nedovolili tejto vláde vyplatiť desiatky miliónov jednej advokátskej kancelárii. Je veľmi pravdepodobné, že inak by to prešlo," pripustil.

Na druhej strane zdôraznil, že Bžán vedel tento právny spor uchopiť a vyhrať ho. "Ja ako podnikateľ som mal kontakty s rôznymi právnickými kanceláriami. Musím povedať, že odmeny pre tieto kancelárie sú astronomické a je to bežná prax v celom svete. Je bežné, že si vymôžu desať či 20 percent zo sumy," konštatoval.

Kollár zároveň ocenil krok ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD), ktorý odvolal vedenie spoločnosti MH Manažment a vyrokoval zníženie odmeny. "Tá je teraz 17,6 milióna eur. Ale povedzme si, koľko sa nám bude páčiť? Aby to bolo zadarmo? To je hlúposť. Ak minister Žiga zruší zmluvu, prvý ho napadnem, lebo sme právny štát. Ten právnik si zaslúži odmenu, ale koľko? Ja neviem. Je ale chvályhodné, že sa odmena znížila," poznamenal.

​Líder Sme rodina pripomenul, že štát dostane ako náhradu súdnych trov 12 miliónov eur. "Spor nás teda stál 4,9 milióna eur, a to je v poriadku," uzavrel Kollár.

Alojz Baránik (SaS) ho upozornil, že vie, ako sa zmluvy s advokátmi vyjednávajú. "Keby sme mali ozajstnú súťaž na advokátske služby tak, ako to malo byť, tak by sa tá cena ľahko dostala so všetkým pod milión eur. Preto nemožno súhlasiť, že 4,9 milióna eur je v poriadku, hlavne pre kanceláriu, ako je tá Bžánova. Má jedinú koncipientku. Jeho jedinou schopnosťou sú konexie na Smer-SD," odkázal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.