18.10.2017, 00:00

Môžeme prísť o milióny eur. Štát prehral ďalší súd pre sporný zákaz zisku

Súd rozhodol v prospech Európskej zdravotnej poisťovne, ktorá činnosť ukončila pred takmer 10 rokmi.

Môžeme prísť o milióny eur. Štát prehral ďalší súd pre sporný zákaz zisku
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Zákaz zisku zdravotných poisťovní, ktorý zaviedla prvá vláda Roberta Fica, môže stáť Slovensko ďalšie milióny. Okresný súd Bratislava I uznal škodu akcionárovi Európskej zdravotnej poisťovne.

Ide o cyperskú firmu MCH-Medical Care Holding Limited, ktorá bola v minulosti podľa obchodného registra aj spoluvlastníkom Sveta zdravia z portfólia investičnej skupiny Penta.

S Národnou radou ako zástupcom štátu sa firma súdila takmer deväť rokov a požaduje náhradu škody vo výške viac ako 30 miliónov. Rozhodnutie súdu ešte nie je právoplatné. Navyše ide o „medzitýmny“ rozsudok, ktorý o samotnej výške odškodnenia zatiaľ nerozhodol.

Žiadne prekvapenie
O nesúlade zákona o zákaze zisku zdravotných poisťovní pritom rozhodol Ústavný súd už v roku 2011. Podľa konateľky advokátskej kancelárie VIS LEGIS Lenky Katríkovej tak rozsudok v prospech cyperskej firmy nebol žiadnym prekvapím.

„Dalo sa to očakávať, keďže výrok Ústavného súdu je v tomto smere záväzný,“ povedala. Európsku zdravotnú poisťovňu založila J&T Finance Group a do likvidácie šla v roku 2008. Dôvodom bol spomínaný zákon.

Podľa právneho zástupcu akcionára poisťovne Alexandra Kadelu z advokátskej kancelárie Relevans došlo k vyvlastneniu akcií a vlastníctvo poisťovne bolo preto neudržateľné, čo konštatuje aj súd vo svojom rozhodnutí. To, akú sumu bude musieť štát firme vyplatiť, však stále nie je známe. Výškou nároku sa bude zaoberať neskôr. „Budeme sa snažiť dosiahnuť, aby mu bola v poskytn

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.