Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2017, 15:07

Kiska reaguje na premiérov komentár v HN: chce vystúpiť spoločne s Ficom a Dankom

Premiér pre HN kritizoval nedostatočnú angažovanosť prezidenta v európskych otázkach.

Premiér Robert Fico a prezident Andrej Kiska
Zdroj: TASR/M. Svítok

Prezident Andrej Kiska dnes reagoval na slová, ktoré mu adresoval premiér Robert Fico v jeho komentári pre Hospodárske noviny. Premiér zhodnotil, že je problém, aby sa ústavní činitelia zhodli na postoji k zahraničným partnerom Slovenska.

"Od hlavy štátu očakávame, že po vyriešení svojich osobných problémov sa plne skoncentruje na výkon funkcie a podporí témy, ktoré nastoľujeme na medzinárodnom fóre. S jeho zvýšenou angažovanosťou môžeme pre Slovensko dosiahnuť podstatne viac," napísal v komentári premiér.

Prezident chce spoluprácu

Kiska sa dnes počas svojej cesty na východe Slovenska nechal počuť, že nemá problém vystúpiť s premiérom a predsedom parlamentu na spoločnej tlačovej konferencii. 

"Vyzývam pána predsedu vlády, aby spravil spoločné stretnutie najvyšších ústavných činiteľov, aby sme dali spoločné vyjadrenie k Európskej únii. Aj ja veľmi rád pred ďalším samitom Severoatlantickej aliancie vyzvem a privítam pána premiéra a pána predsedu parlamentu na spoločnej tlačovej konferencii, kde jasne povieme naše stanovisko k Severoatlantickej aliancii," povedal prezident.

Chváli premiéra

Kiska zároveň Fica pochválil za to, že zmenil svoju rétoriku voči Európskej únii a že sa snaží, aby si Slovensko našlo pevné miesto v európskych štruktúrach. "Vítam to, že náš pán premiér už nepoužíva slová o diktáte z Bruselu, o štrnganí zbraní z Bruselu, ale že sa teraz skutočne aktívne snaží o to, aby sme mali pevné miesto v Európskej únii," dodal prezident.

Kiska zároveň pripomenul, že aj on sa venuje európskym témam, ktoré trápia Slovákov. Otvoril napríklad aj tému dvojitej kvality potravín na summite V4 počas uplynulého víkendu v Maďarsku. Zároveň o tom hovoril aj na tlačovej konferencii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.