Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2017, 00:00

Viedenská arbitráž je drahá, ale stále lacnejšia ako v Paríži

Pozrite sa, ako funguje tribunál, ktorý rozhodoval v spore Slovenska s talianskym Enelom.

Slovenská strana sa pred arbitrážnym súdom vo Viedni ocitla ešte v roku 2015 kvôli nároku Slovenských elektrární. Tí žiadali 700-miliónové odškodné za odobratie práva na prevádzku vodného diela Gabčíkovo. Slovensko v spore zastupoval advokát Radomír Bžán. Viedeň nároky elektrární v júli odmietla. Súd bude aktuálne rozhodovať o výške trov právneho zastúpenia, ktoré má zaplatiť neúspešná strana v spore – taliansky Enel.
 
1. Prečo skončil spor Slovenska s Enelom a predtým napríklad aj s Achmeou pred Viedenským medzinárodným rozhodcovským centrom?
Zmluvy, z ktorých vznikol spor, mali rozhodcovskú doložku, ktorá tento konkrétny medzinárodný rozhodcovský súd určila. „To znamená, že v zmluve bola stanovená právomoc tohto konkrétneho súdu,“ opisuje dôvody partner kancelárie Taylor Wessing Andrej Leontiev, ktorý spory na viedenskom súde v minulosti rozhodoval ako rozhodca.
Medzi ďalšie známe rozhodcovské súdy na svete patria tribunály v Paríži, Štokholme alebo Washingtone.
 
2. Je viedenský súd populárny aj medzi slovenskými podnikateľmi?
Viedenské rozhodcovské centrum je inštitúcia, ktorá „administruje“ rozhodcovské konania. Rozhodcovský tribunál potom vznikne vždy na konkrétny prípad, ten rozhoduje podľa procesných pravidiel súdu. Slovenskí podnikatelia podľa Leontieva preferujú rozhodcovské konania vo Viedni hlavne kvôli blízkosti inštitúcií, kvalitným procesným predpisom, prijateľným poplatkom či možnosti vymenovať slovenských právnikov za rozhodcov. „V porovnaní s inými rovnako prestížnymi arbitrážnymi súdmi, ak

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.