16.10.2017, 17:35

Prieskum: Kollár preskočil Matoviča, vláda by vznikla len veľmi ťažko

Voľby by s 26,2 percentami vyhral Smer, nasledovala by SaS.

Prieskum: Kollár preskočil Matoviča, vláda by vznikla len veľmi ťažko
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ak by sa parlamentné voľby na Slovensku konali začiatkom októbra 2017, súčasná vládna koalícia by nevznikla. Trojlístok Smer, SNS a Most by mal 68 poslancov a potreboval by ešte jednu z ďalších piatich strán, ktoré by sa do Národnej rady dostali. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu agentúry Focus.

V hre by bola teoreticky aj koalícia zložená zo strán SaS, Sme rodina, OĽaNO, SNS, a KDH so 79 poslancami. V prípade účasti Mosta v tejto koalícii by mala vláda v parlamente k dispozícii 89 mandátov. Skladanie tejto koalície by však bolo vzhľadom na napäté vzájomné vzťahy problematické.

Ak by dopadli voľby tak, ako v prieskume agentúry Focus, museli by strany pri tvorbe koalície pristúpiť k ešte väčším kompromisom, ako tomu bolo po voľbách v marci 2016.

Voľby by s 26,2 percentami vyhral Smer, nasledovala by SaS s 13,8 percentami a na treťom mieste by podľa prieskumu Focusu skončila ĽSNS, ktorá by získala 10,1 percenta hlasov. Sme rodina preskočila OĽaNO a s 9,4 percentami sa umiestnila na štvrtom mieste. 

Prieskum bol vykonaný od 4. do 11. októbra 2017 na vzorke 1003 respondentov. 20,1 percenta respondentov by nešlo voliť a 12,1 percenta odpovedalo „neviem“.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.