14.10.2017, 19:22

Kotleba je v župných voľbách favoritom. Ale môže prísť o všetko

Vklad prezidenta Andreja Kisku, ktorý ocenil rozhodnutie Martina Klusa a Stanislava Mičeva odstúpiť v Lunterov prospech, môže byť podľa politických analytikov skôr kontraproduktívny.

Kotleba je v župných voľbách favoritom. Ale môže prísť o všetko
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Hoci prieskumy v Banskobystrickom samosprávnom kraji favorizujú v boji o post predsedu nezávislého kandidáta Jána Luntera, najsilnejším kandidátom, najmä v prípade nízkej voličskej účasti, je stále Marian Kotleba (ĽSNS).

Má skrytých voličov a náskok Luntera je veľmi malý. Rozhodujúcu úlohu musia zohrať samotní odstupujúci kandidáti Mičev a Klus, musia nájsť rozumné dôvody pre to, prečo je rozumné ísť voliť. Od voličskej účasti závisí všetko, pri vysokej voličskej účasti Kotleba matematicky nemá šancu,“ povedal v diskusii s publicistom Jurajom Hrabkom politický analytik Eduard Chmelár.

"Prezident spoločnosť polarizuje"

Obaja sa zhodli na tom, že vklad prezidenta Andreja Kisku, ktorý ocenil rozhodnutie Martina Klusa a Stanislava Mičeva odstúpiť v Lunterov prospech, môže byť skôr kontraproduktívny.

Podľa Chmelára prezident už dnes spoločnosť skôr polarizuje, ako spája, a mohol časť voličov odradiť.

Tieto vyjadrenia sa dajú považovať aj za zasahovanie prezidenta do volieb. Neupieram mu jeho názor, ale treba vidieť aj spôsoby a kontext, v ktorom to robí,“ povedal Hrabko.

Dodal, že on by v súčasnej situácii nesortoval strany na demokratické a nedemokratické. „ĽSNS musíme vnímať ako stranu, ktorá pôsobí v rámci ústavy a zákona, zatiaľ ju nikto nezrušil,“ upozornil.

Kontraproduktívna taktika

S Chmelárom súhlasí v tom, že voličská účasť bude dôležitým faktorom, ale aj to, ktorá strana zmobilizuje viac voličov.

Pôjde o to, kto bude mať viac „trvanlivých“ voličov, ktorí sa reálne zdvihnú zo stoličiek a prídu voliť. Na toto doplatil v Banskej Bystrici Smer pred štyrmi rokmi. Kto všetko je dnes za pánom Lunterom, to je bizarná koalícia, počnúc Smerom cez maďarské strany, cez SaS, OĽaNO, SNS až po prezidenta. Všetci tí, čo sa na celoštátnej úrovni nedokážu na ničom dohodnúť,“ poznamenal Hrabko.

Taktika „všetci na jedného“ je podľa Chmelára kontraproduktívna.

V slovenskej povahe je brániť alebo ľutovať toho, na ktorého sa príliš útočí. Ak Kotleba prehrá, príde o všetko, Všetci sa od neho odpoja, všetky tie pijavice a sponzori, ostane už len v parlamente izolovaným extrémistickým politikom, ktorého vplyv bude postupne klesať. Ak by to triumfálne vyhral, neviem, čo ho zastaví, lebo hranica iracionality bola už dávno prekročená,“ poznamenal Chmelár.Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.