13.10.2017, 09:45

Fico: Nebudem mať pokojné svedomie, kým sa neférové praktiky nevytratia

Premiéri krajín V4 na summite vystupujú s príhovormi. Chcú rovnakú kvalitu produktov pre všetkých.

Vizualizácia k summitu
Zdroj: HN

Problém dvojakej kvality potravín nie je podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zanedbateľný a zďaleka sa netýka len Slovenska.

"Otvorene konštatujem, že tento stav je minimálne pre občanov Slovenska neprijateľný," zdôraznil Fico na úvod summitu Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých, ktorý sa koná dnes v Bratislave.

Pripomenul, že tento problém nevznikol v poslednej dobe a spotrebitelia sa s dvojakou kvalitou potravín stretávajú už od 90. rokov. Zároveň sa to podľa premiéra netýka len potravín, ale aj ostatného spotrebného tovaru.

"Čaká nás ešte veľa práce a minimálne za Slovenskú republiku nebudem mať pokojné svedomie, kým sa neférové praktiky z vnútorného trhu únie úplne nevytratia," zdôraznil Fico. Domnieva sa, až aj dnešné stretnutie je dôležitým krokom na ceste k tomuto cieľu.

Téma, ktorá sa na dnešnom summite rieši, formuje podľa ministersky pôdohospodárstva SR Gabriely Matečnej (nominantka SNS) budúcnosť a charakter EÚ.

"V stávke je totiž dôvera spotrebiteľov v úniu a jej inštitúcie. Je preto našou povinnosťou prichádzať s riešeniami každodenných problémov ľudí," priblížila.

Podľa predsedu vlády ČR Bohuslava Sobotku nejde len o dvojakú kvalitu potravín. "Ide o to, že táto prax robí z niektorých Európanov občanov druhej kategórie," upozornil.

Štúdie a analýzy ČR pritom ukazujú, že v tomto probléme musí ísť o legislatívne riešenie. "Kľúč podľa názoru ČR leží v revízii smernice o nekalých obchodných praktikách," priblížil. Jej súčasná podoba podľa názoru krajiny neumožňuje dostatočný postih nekalých praktík a je nutné, aby sa pristúpilo k jej novelizácii.

Zdroj: Úrad vlády

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.