12.10.2017, 00:00

Učiteľské platy sú stále v hre

Ministerka Martina Lubyová vyrokovala z rozpočtu pre školstvo viac na učebnice a asistentov. Či sa ujde aj na zvýšenie platov pre pedagógov, je otázne.

Štrajk učiteľov. Snímka: HN/Pavol Funtál
Zdroj: HN/Pavol Funtál

V návrhu rozpočtu dostalo školstvo 1,3 miliardy eur, vláda ho včera schválila bezo zmeny. Štátna tajomníčka rezortu Oľga Nachtmannová reagovala na otázku HN, či môžu pedagógovia rátať so zvýšením platov v januári 2018, nejednoznačne. „Nechajme túto otázku otvorenú,“ povedala stručne. Táto téma tak ostáva nezodpovedaná.

Lubyová pýtala viac

Ministerka školstva je podľa odborárov naklonená k ďalšiemu šesťpercentnému zvyšovaniu platov učiteľom. Potvrdila to aj Nachtmannová. „Pani ministerka sa stretla s odborármi, rokuje s nimi, takže nám záleží na tom, aby postavenie učiteľov stále stúpalo,“ uviedla tajomníčka. Pedagógovia však zvyšovanie vôbec nemajú isté aj napriek tomu, že to deklaruje programové vyhlásenie vlády. „Aj keď sme nepodpísali memorandum, ktoré pán premiér nazval zárukou sociálneho zmieru, nikdy sme neodmietli to navýšenie,“ tvrdí Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva. Podľa ministra financií by štát na ďalšie zvýšenie tarifných platov pre pedagógov potreboval 80 miliónov eur.

Keď odborári na konci augusta nepodpísali memorandum, premiér R

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.