12.10.2017, 00:00

Pre Bžánovu odmenu budú padať hlavy

Ministerstvo hospodárstva pracuje aj s verziou, že zmluva s advokátom Radomírom Bžánom nemusí byť platná.

Pre Bžánovu odmenu budú padať hlavy

Advokát Radomír Bžán príde k miliónom eur a štátny MH Manažment zas zrejme o súčasné vedenie. A to aj napriek tomu, že Bžán napokon za vyhratú arbitráž v prospech Slovenska nezinkasuje medializovaných 64 miliónov, ale 17,6 milióna eur.

Viacerí členovia vlády totiž kritizovali aj novú výšku odmeny. Personálne opatrenia chce vyvodiť minister hospodárstva Peter Žiga. Jeho rezort je stopercentným vlastníkom MH Manažmentu, ktorý je právnym nástupcom už neexistujúceho Fondu národného majetku.

„Ak to ukáže ministerská kontrola, minister je pripravený aj na vyvodenie priamej zodpovednosti,“ povedal pre HN hovorca rezortu hospodárstva Maroš Stano.

Milióny pre advokáta považuje za neprimerané aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. „Je to na vyvodenie zodpovednosti,“ povedala novinárom.

Radomír Bžán doteraz zinkasoval od štátu za svoje služby počas arbitráže už 4,9 milióna eur.

Väčšinu odmeny pre advokáta Radomíra Bžána by mala financovať porazená strana v arbitráži, čiže Slovenské elektrárne. Štátny MH manažment si ako víťaz nárokuje v rámci súdnych trov sumu 12,7 milióna eur, čo je väčšina z toho, čo Bžán od štátu dostane. Vôbec však nie je isté, že tribunál vo Viedni nám takú sumu aj priklepne.

„Obvykle tribunál prizná víťaznej strane náhradu trov jej právneho zastúpe

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.