Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2017, 15:56 Aktualizované dňa 10.10.2017 o 17:31

Polícia objasnila vraždu Ernesta Valka

Známeho advokáta zavraždili pred siedmimi rokmi.

Polícia objasnila vraždu Ernesta Valka
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Polícii sa po siedmich rokoch podarilo objasniť vraždu elitného advokáta Ernesta Valka. Vrahom mal byť lupič J. R. Tvrdí to Denník N s odvolaním sa na dva zdroje z prostredia orgánov činných v trestnom konaní.

NAKA má už niekoľko dní vykonávať úkony smerujúce k obvineniu páchateľa. Tým mal byť podľa polície lupič. Usvedčiť ho mali jeho spolupáchatelia, ktorí sú odsúdení pre iné trestné činy.

Zabili ho doma

V súvislosti s medializovanými informáciami ohľadne Valkovej vraždy sa bude zajtra o 10:00 konať tlačovka za účasti policajného prezidenta Tibora Gašpara, potvrdil pre HNonline.sk policajný hovorca Martin Wäldl.

Valko prišiel o život pred siedmimi rokmi vo svojom dome v Limbachu. V pondelok 8. novembra 2010 niekedy v čase medzi siedmou a pol jedenástou večer ho páchateľ zasiahol strelou do hrudníka.

„Napriek rýchlej zdravotnej pomoci sa ho už nepodarilo zachrániť,“ povedal pre médiá vtedajší prezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak. Valko skonal na poranenie srdca a pľúc.

Polícia pracovala s viacerými variantmi

Od začiatku prípadu polícia pracovala s viacerými variantmi. Najčastejšie spomínanou verziou bola vražda na objednávku. Ernest Valko totiž bol zaangažovaný v mnohých nepríjemných kauzách a sporoch, zastupoval napríklad Slovenský plynárenský priemysel v prípade Duckého zmeniek.

Vyšetrovateľ pracoval taktiež s teóriou, ktorá hovorila, že išlo len o klasické lúpežné prepadnutie a Valko bol zastrelený takpovediac v sebaobrane. Sám totiž vlastnil zbrojný preukaz a aj niekoľko krátkych strelných zbraní. V rámci týchto teórií sa spomínali tiež Valkove zahraničné účty, o ktorých vybielenie mohol mať niekto záujem.

V januári 2016 Valkovi prezident Andrej Kiska udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a rozvoj práva. Ocenenie prevzala jeho dcéra Jana Valková.

Ernest Valko v skratke (*10. 8. 1953 – +8. 11. 2010)

  • 1973 – 1977 štúdium na Právnickej fakulte UK v Bratislave
  • 1977– 1987 vedúci právnik v rezorte stavebníctva
  • 1988 – 1990 obchodný námestník v priemyselnom podniku
  • 1990 poslanec Federálneho zhromaždenia ČSFR, od júna podpredseda Snemovne ľudu
  • 1992 predseda Ústavného súdu ČSFR
  • od roku 1993 sa venoval advokácii, zastával funkcie v štatutárnych orgánoch rôznych spoločností

Záznam z pohrebu Ernesta Valka z roku 2010:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.