Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2017, 00:00

Štrasburg odmietol kňaza. Sťažoval sa na svoj plat

Maďarský pastor namietal, že mu bol znemožnený prístup na spravodlivý súd.

Štrasburg odmietol kňaza. Sťažoval sa na svoj plat
Zdroj: Reuters

Príbeh sporu kňaza Károlya Nagya s maďarskými súdmi sa začal ešte v roku 1991. Vtedy bol Nagy vymenovaný za pastora maďarskej reformovanej cirkvi. Pred dvanástimi rokmi bolo proti nemu začaté disciplinárne konanie. A to kvôli jeho vyhláseniu, že štátne dotácie boli nezákonne vyplatené kalvínskej internátnej škole. Vyjadrenie sa objavilo v miestnych novinách.


Ako zamestnanie
Cirkevný súd po tomto Nagya suspendoval z výkonu funkcie kňaza. Duchovný zároveň dostal list, v ktorom bolo uvedené, že má počas obdobia suspendácie nárok len na polovicu platu. Pastor sa však nevzdával a žalobou podanou na klasickom súde sa domáhal vyplatenia 50 percent platu a ostatných benefitov. Nagy argumentoval tým, že jeho cirkevná služba bola podobná zamestnaniu. Súd však odmietol o veci rozhodovať. Tvrdil, že nemôže riešiť cirkevné záležitosti.


V roku 2007 preto Nagy podal ďalšiu žalobu. Tentoraz však mierne zmenil svoju právnu argumentáciu. Najnovšie tvrdil, že vzťah medzi ním a cirkvou bol založený na zmluve o zastúpení, ktorú upravuje maďarský Občiansky zákonník.
Vecou sa napokon zaoberal Najvyšší

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.