Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2017, 00:00

O trenčiansku župu zabojujú siedmi kandidáti

Kraj zvíťazil v rebríčku najtransparentnejších samospráv. V minulosti bol v rebríčku posledný.

O trenčiansku župu zabojujú siedmi kandidáti

Trenčiansky vyšší územný celok patrí k menším na Slovensku. Kraj sa nedávno ocitol na čele rebríčka, ktorý pripravila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko. Predtým bol trikrát posledný. Za dva roky sa mu podarilo polepšiť si o viac než tridsať percent a jeho transparentnosť sa zvýšila vo všetkých jedenástich hodnotených kategóriách. Medzi ne patrí napríklad prístup k informáciám, účasť verejnosti na rozhodovaní či personálna politika.

O kreslo župana majú záujem tri ženy a štyria muži. Najznámejšou tvárou je súčasný predseda Jaroslav Baška. Kandiduje s podporou strán Smer-SD, Most-Híd a Strany zelených. Ďalšou je Renáta Kaščáková, parlamentná poslankyňa. Ako nezávislý kandiduje aj primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty či doktorand Ferdinand Vavrík. O post šéfa kraja sa uchádza aj právnička Petra Hajšelová, ochranárka Nora Pániková a podnikateľ Igor Valko. O 45 poslaneckých kresiel má záujem 275 kandidátov.

Kandidáti na predsedu

Jaroslav Baška
(Smer-SD, SNS, Most-Híd a SZ)
Štefan Škultéty (nezávislý)
Renáta Kaščáková (SaS, OĽaNO, KDH, OKS, NOVA, ZZ, DÚS)
Petra Hajšelová (Sme rodina)
Nora Pániková (SZS)
Igor Valko (NP)
Ferdinand Vavrík (nezávislý)

Kandidáti odpovedajú

Trom kandidátom, ktorí majú najväčšiu šancu vyhrať, sme položili tri otázky. Pre HN hovorili o svojich prioritách a plánoch.

Jaroslav Baška, súčasný župan
(Smer-SD, SNS, Most-Híd a SZ)

Čo by ste urobili počas prvých sto dní v úrade?
Keďže som v súčasnosti úradujúci župan, nielen počas prvých sto dní, ale počas celého mandátu by som pokračoval v nastolenom trende – vo zvyšovaní kvality poskytovanej zdravotnej a sociálnej starostlivosti, v rekonštrukcii a modernizácii cestnej infraštruktúry, ako aj v investovaní do rozvoja stredného odborného školstva. Rovnako by som pokračoval v napĺňaní posolstva – moderne, otvorene, zodpovedne – s ktorým som pred štyrmi rokmi preberal úrad a ktoré sa mi darí napĺňať. Premenené na drobné to znamená napríklad zisk absolútneho prvenstva Trenčianskeho samosprávneho kraja v rebríčku transparentnosti žúp Transparency International Slovensko, líderstvo v oblasti systému duálneho vzdelávania či napríklad jedinečný environmentálny pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.