Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2017, 14:00

Problém eurofondov nevyrieši výmena pár úradnikov, tvrdí šéfka školstva

Martina Lubyová sa domnieva, že problém je komplexný a treba sa nad ním zamyslieť celospoločensky.

Ministerka školstva Martina Lubyová
Zdroj: TASR/M. Baumann

Kauza eurofondov na vedu a výskum bude mať aj ďalšie personálne dôsledky. Pripustila to dnes ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) počas diskusnej relácie RTVS Sobotné dialógy. Samotná výmena ľudí však podľa nej problém eurofondov nevyrieši. Ten je totiž komplexný a treba sa nad ním zamyslieť celospoločensky.

Ministerka odmietla, že by Slovensko v dôsledku kauzy, ktorá pripravila o kreslo jej predchodcu Petra Plavčana (nominant SNS), prišlo o 32 miliónov eur v zmysle, že by niečo museli zaplatiť daňoví poplatníci. Krajine sa podľa nej len zníži o túto sumu celková alokácia, pričom problém vznikol ešte v roku 2014.

Nízke čerpanie

Ja môžem vyvodzovať zodpovednosť personálnu, možno v rámci toho aparátu, v ktorom ja pracujem. Ja túto zodpovednosť vyvodzujem. Možno neviete, ale niektoré zásadné zmeny som už urobila, na ďalších pracujem,“ uviedla Lubyová s tým, že najnovšie nastala výmena na pozícii generálneho sekretára služobného úradu ministerstva. „Vy si snáď myslíte, že keď sa zmení pár úradníkov na ministerstve školstva, že sa vyrieši problém Slovenskej republiky čo sa týka čerpania eurofondov?“ opýtala sa.

Ministerka sa nechcela vracať ku kauze svojho predchodcu s odôvodnením, že do nej nebola zapojená a jej úlohou je pozerať sa do budúcnosti. Zdôraznila, že eurofondy sú trvalý problém ministerstva aj Slovenska a ich čerpanie bolo vždy nízke. „Treba sa nad tým naozaj zamyslieť na celospoločenskej úrovni, nielen že vymeníme pár ľudí. Áno, my ich vymeníme, ale to ešte nie je záruka úspechu, to si všetci dúfam uvedomujú,“ apelovala.

Kritika Zimenovej

Súčasťou problému eurofondov je aj zmysluplnosť, respektíve nezmyselnosť niektorých projektov, ktoré tu máme len preto, aby sme chytro vyčerpali eurofondy,“ kritizovala v relácii nezaradená poslankyňa Národnej rady SR Zuzana Zimenová. „Nad tou zmysluplnosťou sa tiež treba zamyslieť, a to sa stále nedeje,“ upozornila.

Ohľadom systémových dôsledkov, ktoré boli v súvislosti s eurofondovou kauzou vyvodené, Lubyová informovala, že bolo treba zvoliť dva rôzne spôsoby opatrení, nakoľko jeden z dotknutých operačných plánov je v gescii ministerstva školstva, druhý v gescii ministerstva práce. Preto boli vypracované dva akčné plány, pričom ich princípy sú rovnaké. „To je zvýšenie transparentnosti, to je zníženie miery subjektivity hodnotenia, zabezpečenie zvýšenia odbornosti hodnotiteľov a nastavenie pravidiel pri implementácii tých kritérií,“ priblížila ministerka školstva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.