Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2017, 14:51

Kaliňák nazval Kisku daňovým podvodníkom: Máme tu kauzu, kde hlava štátu podvádzala na daniach

Minister vnútra Kisku vyzval, aby vyvodil za kauzu zodpovednosť a zverejnil doklady o financovaní svojej prezidentskej kampane.

Minister vnútra Robert Kaliňák a prezident Andrej Kiska
Zdroj: TASR/M. Svítok

Minister vnútra a podpredseda vládneho Smeru-SD Robert Kaliňák si myslí, že prezident SR Andrej Kiska je daňový podvodník.

Uviedol to dnes po zasadnutí vlády v reakcii na daňovú kauzu prezidenta.

Kisku vyzval, aby vyvodil zodpovednosť

Kisku vyzval, aby vyvodil za kauzu zodpovednosť a zverejnil doklady o financovaní svojej prezidentskej kampane.

Myslím, že áno. Myslím si, že úplne áno,“ odpovedal Kaliňák na otázku, či je Kiska daňový podvodník. Poukázal na to, že Kiskova firma KTAG po tom, ako daňová kontrola vyhodila z jej účtovníctva náklady na prezidentskú kampaň, si tieto zaúčtovala znova.

​„Ak sa vám to po prvom upozornení daňového úradu stane znova, tak už za tým musí byť jednoznačný úmysel alebo dúfanie, že sa mi na to nepríde,“ vysvetlil minister.

Vlastne máme tu nejakú aktuálnu kauzu, kde hlava štátu podvádzala na daniach,“ pokračoval Kaliňák.

Aktivita by mala byť z jeho pohľadu na strane prezidenta a mal by naplniť vyjadrenia o slušnosti, transparentnosti a vyvodzovaní politickej zodpovednosti aj pri náznakoch podozrenia.

Úplne stačí, keď si prečíta svoje vlastné prejavy a presne vie, čo má urobiť, lebo sám to všetkým nahováral,“ poznamenal Kaliňák s tým, že považuje tiež za nevyhnutné, aby prezident odovzdal verejnosti doklady o jeho volebnej kampani.

„V tomto prípade je jeho jediná cesta, aby všetky veci zverejnil, zbavil sa daňového tajomstva a ukázal, ako prostriedky vo volebnej kampani používal,“ zdôraznil.

„Nechám to iba na vaše hodnotenie"

Kaliňák sa vyjadril i k utorkovému (3.10.) vystúpeniu generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Ten vysvetlil, že Kiska na stretnutí v roku 2015 a na ďalších stretnutiach s ním vyjadril obavu, či vyšetrovanie jeho firmy prebehne objektívne.

Faktom je, že pán prezident s pánom generálnym prokurátorom hovoril na tému svojej daňovej kauzy, a nie raz, ale hneď štyrikrát. Ak v tomto nevidíte využívanie svojho postavenia ako mieru nátlaku, ja to nechám iba na vaše hodnotenie,“ komentoval slová Čižnára Kaliňák.

Minister kultúry SR Marek Maďarič (Smer-SD) sa dnes nechcel vyjadrovať k tomu, že prezident spomenul generálnemu prokurátorovi svoje problémy s rodinnou firmou.

Zdôvodnil to tým, že nebol osobne pri ich rozhovore. „Všeobecne môžem povedať, že ak sa dostane do sporu prezident, premiér a generálny prokurátor, tak to nie je šťastné,“ zdôraznil Maďarič. Podľa neho záleží na presných slovách, ktoré na stretnutí prezidenta s generálnym prokurátorom odzneli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.