Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.09.2017, 09:13

Advokát Bžán sa bráni: Vďaka nám nemusí štát platiť 700 miliónov, o odmene sa rokuje

Bžánova advokátska kancelária vo vyjadrení tvrdí, že pre Slovensko vyhrala extrémne náročný súdny spor.

Advokát Bžán sa bráni: Vďaka nám nemusí štát platiť 700 miliónov, o odmene sa rokuje
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Advokátska kancelária Radomíra Bžána reagovala na obvinenia za neoprávnene vysokú odmenu za vyhratý spor o Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Odmena mala byť podľa medializovaných informácií vo výške niekoľko desiatok miliónov eur.

Bžánova spoločnosť vo vyjadrení tvrdí, že pre Slovensko vyhrala extrémne náročný súdny spor, v ktorom čelila medzinárodnej advokátskej firme disponujúcej tisíckami právnikov po celom svete.

"Naším cieľom bolo túto arbitráž vyhrať, a to sa podarilo. Kauza sa skončila absolútnym víťazstvom MH Manažment a Slovenskej republiky. Jej výsledok navyše vytvára mimoriadne priaznivý predpoklad pre úspešné uplatňovanie nárokov vo výške 500 miliónov eur v ďalších konaniach, kde subjekty na strane Slovenskej republiky naopak žalujú spoločnosť Slovenské elektrárne," uvádzajú v stanovisku advokáti.

Bžánova kancelária sa obhajuje tým, že počas celého prípadu postupovala v súlade so všetkými pravidlami, zákonmi a normami.

Kancelária tvrdí, že medializovaná výška odmeny bola len v teoretickej rovine a nakoniec bude stanovená dohodou s klientom. "Odmena je stanovená v zmysle platného zákona a predstavuje približne polovicu možnej výšky odmeny, ktorá je prípustná podľa vyhlášky o odmenách advokátov." 

Opozícia kvôli prípadu pohrozila návrhom na odvolanie ministra hospodárstva Petra Žigu. Ešte predtým však vyzvala ministra, aby odvolal nominanta Smeru Branislava Bačíka, ktorý za MH Manažment podpísal zmluvu so Bžánovou kanceláriou.

Za zníženie odmeny pre advokátsku kanceláriu sa vyslovil aj premiér Robert Fico.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.