29.09.2017, 00:00

Zdravotníctvo dostane viac peňazíí

Väčší balík je potrebný aj kvôli každoročnému zvyšovaniu platov zdravotníkov, rezortu financií sa toto súčasné nastavenie nepáči.

Zdravotníctvo dostane viac peňazíí
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Rokovania medzi ministerstvom zdravotníctva a rezortom financií o balíku peňazí na budúci rok v týchto dňoch finišujú. Konečná suma bude síce predložená až v polovici októbra, no zatiaľ je isté, že objem prostriedkov v zdravotníctve bude oproti tým tohtoročným vyšší. Podľa riaditeľa Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka však 110-miliónový nárast, ktorý požaduje minister zdravotníctva Tomáš Drucker, stačiť nebude.

Kažimírova kritika
Peniaze navyše sú potrebné najmä kvôli platovému automatu, ktorý zdravotníkom garantuje zvyšovanie miezd v pravidelnom intervale. Podľa analytika INEKO Dušana Zachara však tento rast predbieha produktivitu práce. „Úprava platov by sa mala diať individuálne a vrátiť sa reálne späť do nemocníc, kde vedia riaditelia a vedúci pracovníci najlepšie odmeňovať odvedenú prácu,“ povedal.

Zaujímavosťou je, že automat kritizuje

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.