Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.09.2017, 19:45

Člen gangu sýkorovcov Vincko dlho na slobode nepobudol, už je zasa vo väzbe

Ivana Cuppera zobrali do väzby, aby nemohol utiecť a pokračovať v trestnej činnosti.

Člen gangu sýkorovcov Vincko dlho na slobode nepobudol, už je zasa vo väzbe
Zdroj: TASR/Branislav Račko

Dvakrát neprávoplatne na doživotie odsúdený člen gangu sýkorovcov Ivan Cupper, prezývaný Vinco-Vincko, je už znova vo väzbe. Tentoraz v súvislosti s inou trestnou vecou. TASR to potvrdila hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Katarína Kudjáková.

Ako uviedla, sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, zobral dnes obvineného Cuppera do väzby, aby nemohol utiecť a pokračovať v trestnej činnosti. Sťažnosť podal tak obvinený, ako aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý navrhoval zobrať ho do väzby aj z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov na slobode. O sťažnostiach rozhodne v najbližších dňoch Najvyšší súd (NS) SR.

Vincko pôvodne sedel vo väzbe v súvislosti s kauzou šiestich vrážd z rokov 1998 a 1999 - Eduarda a Roberta Diničovcov, Romana Deáka, Alojza Házyho, Dalera Hlavačku, Miloša Piliara a zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Spolu s ním čelí obžalobe aj boss gangu sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel.

Keďže Cupperovi uplynula maximálna možná lehota väzby, dostal sa v auguste tohto roka von aj s elektronickým monitorovacím zariadením a ďalšími obmedzeniami, a to aj napriek tomu, že nechcel. Ako vysvetlila jeho obhajkyňa, nebol s podmienkami súdu spokojný a zvyšné dni do skončenia väzby, teda do 25. septembra, si chcel "odkrútiť". Nechcel, aby jeho rodinu obmedzovali technické prostriedky a stratila tak súkromie.

ŠTS Vinca a Kýbla už dvakrát odsúdil na doživotie, najprv v roku 2016 a naposledy v apríli tohto roku. Obaja podali odvolanie a NS SR zakaždým rozsudky zrušil. Trestnú vec obžalovaného Lališa a spol. napokon ŠTS odňal a prikázal Krajskému súdu v Banskej Bystrici, aby ju v potrebnom rozsahu prejednal a rozhodol. Proces sa začne odznova, termín je stanovený na koniec októbra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.