Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.09.2017, 00:00

Žiaci z menšín slovenčinu nezvládajú

Náš štátny jazyk by sa mali rómske či maďarské deti učiť inak, s dôrazom na konverzáciu.

Žiaci z menšín slovenčinu nezvládajú
Zdroj: Pavol Funtál

Hoci majú slovenčinu päťkrát do týždňa, jazyk neovládajú. Reč je o deťoch s iným materinským jazykom. Zbytočne sa učia našu gramatiku, keď majú problém s komunikáciu. Zmeniť by to mal nový spôsob výučby.

Dôraz chcú klásť na komunikáciu

Ak by sa deti z národnostných menšín učili slovenčinu ako druhý jazyk, vedeli by ju lepšie, ako ju vedia dnes, to tvrdí Most-Híd. Podľa vládnej strany deti na základné školy prichádzajú s nízkou znalosťou slovenčiny, komunikujú vo svojom materinskom jazyku. „Pre ľudí z národnostných menšín je slovenčina druhý jazyk a mali by sme ho tak aj vyučovať,“ vysvetľuje podpredseda strany Most-Híd Ábel Ravasz. Hlavný problém je v náročnosti výučby. Namiesto toho, aby sa žiaci učili v slovenčine komunikovať a rozširovali si slovnú zásobu, preberajú gramatiku, učia sa vybrané slová, skloňovanie či časovanie.

Na Slovensku je 216 základných škôl s vyučovacím jazy

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.