Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.04.2005, 00:00

Zahraniční Slováci majú obavy

Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ) vyhlásilo včerajší deň za "deň protestu proti pretrvávajúcej diskriminačnej politike vlády SR voči Slovákom v zahraničí". Výkonný vybor združenie vyzval Slovákov v zahraničí, aby posielali najvyšším ústavným činiteľom prostredníctvom e-mailu protestný list.

"Protestujeme proti odvolaniu Clauda Baláža z funkcie splnomocnenca vlády a proti pokusom, ktoré smerujú k zrušeniu Dní zahraničných Slovákov a Stálej konferencie k otázkam vzájomných vzťahov a spolupráce SR a zahraničných Slovákov," uvádza sa vo vyhlásení predsedu SZSZ Dušana Klima. Združenie protestuje aj proti odďaľovaniu prijatia zákona o Slovákoch žijúcich v zahraničí. Viac ako dvojmiliónové celosvetové spoločenstvo Slovákov žijúcich v zahraničí je podľa neho integrálnou súčasťou slovenského národa. Splnomocnenec vlády Claude Baláž požiadal v marci o uvoľnenie z funkcie, pretože figuroval vo zverejnených registroch ŠtB ako agent. SZSZ však jeho abdikáciu považuje za vynútenú. "Vláda v každom prípade nemá záujem diskriminovať kohokoľvek, a už vôbec nie krajanov žijúcich v zahraničí," reagoval poradca vicepremiéra Pála Csákyho Martin Urmanič. Návrh dlho očakávaného zákona o Slovákoch žijúcich v zahraničí už zaslalo ministerstvo spravodlivosti na úrad vlády. Jeho prerokovanie na schôdzi kabinetu však komplikuje práve chystaná výmena na poste splnomocnenca pre krajanov, ktorý materiál spolu s ministrom spravodlivosti predkladá.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.