Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.09.2017, 07:58

Na plynovú krízu sme pripravení lepšie ako v roku 2009

Vyplýva to z aktuálnej Správy Ministerstva hospodárstva o zabezpečení dodávok energií a riešenie prípadných núdzových stavov s určením príslušnej zodpovednosti za ich riešenie, ktorou by sa mala dnes zaoberať vláda.

Na plynovú krízu sme pripravení lepšie ako v roku 2009
Zdroj: Reuters

Dodávka zemného plynu pre potreby odberateľov na území SR je podľa rezortu hospodárstva zabezpečená na základe zmlúv jednotlivých dodávateľov plynu pôsobiacich v SR. Okrem objemov plynu skladovaných v zásobníkoch plynu na nadchádzajúce zimné obdobie, SPP ako najvýznamnejší dodávateľ plynu má uzavretú zmluvu so spoločnosťou E.ON Global Commodities o dodatočných dodávkach plynu, ktoré by mali byť k dispozícii pre potreby slovenského trhu v čase krízy. Zmluva garantuje dodávky plynu nezávislé od prepravy cez územie Ukrajiny.

Finančný plán Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) na roky 2014 až 2020 sa bude upravovať, zníži sa o 15,66 milióna eur z alokácie pre územie menej rozvinutých regiónov. Vyplýva to z materiálu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorým by sa mal rovnako zaoberať vládny kabinet.

V prípade SR vyšší rast hrubého domáceho produktu (HDP) v rokoch 2014 a 2015, v porovnaní s odhadom rastu HDP zo strany EK v roku 2012, spôsobil zníženie celkových zdrojov EÚ pre politiku súdržnosti v rámci finančnej obálky SR vo výške 68,8 milióna eur.

Ministerstvo obrany má čoraz väčší problém získať kvalitných a kvalifikovaných mladých ľudí na pozície profesionálnych vojakov v ozbrojených silách. Konštatuje sa to v materiáli, ktorým by sa dnes mala zaoberať vláda. Kým v roku 2012 sa na funkciu vojak 2. stupňa hlásilo 2417 záujemcov, v minulom roku to bolo len 1637 ľudí, čo predstavuje pokles o 32,2 percenta. V prvom polroku 2017 bol zaznamenaný ďalší 18-percentný medziročný pokles podaných žiadostí o vstup do ozbrojených síl.

Podľa rezortu obrany je hlavným dôvodom pokračujúci pokles atraktivity vojenského povolania a konkurencieschopnosti ministerstva obrany ako zamestnávateľa na trhu práce, zvyšujúce sa požiadavky na výkon vojenského povolania a taktiež postupne sa zväčšujúci rozdiel medzi výškou finančného ohodnotenia profesionálnych vojakov v rezorte obrany a rastom miezd v civilnom sektore.

Ministri prerokujú aj aktualizáciu vojenského zastúpenia SR pri orgánoch a vo vojenských štruktúrach NATO a EÚ. Naši vojaci by mali byť súčasťou Národného podporného prvku Ozbrojených síl SR pri Veliteľstve Mnohonárodného zboru Severovýchod v Štetíne v Poľsku, Veliteľstva Mnohonárodnej divízie Severovýchod v Elblagu v Poľsku a Veliteľstva Mnohonárodnej bojovej skupiny pod vedením Kanady v Adazi v Lotyšsku. Celkové počty príslušníkov OS SR vo vojenskom zastúpení mimo územia SR sa nezvyšujú.

Vláda prerokuje aj novú metodiku, pomocou ktorej sa budú vypočítavať príspevky pre športové odvetvia v roku 2018. Navrhovaný vzorec, ktorý pripravilo ministerstvo školstva, zohľadňuje úspešnosť príslušných športov, záujem verejnosti o tieto športy a zapojenie mládeže do 23 rokov do pravidelnej športovej činnosti v príslušných športoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.