Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2017, 21:04

Naše zbrane skončili v Azerbajdžane

V rukách armády jednej z postsovietskych republík skončili prostredníctvom medzičlánku z Izraela.

Naše zbrane skončili v Azerbajdžane
Zdroj: Tatra trucks

Veľkú medzinárodnú pozornosť rozpútali fotografie modernej bojovej techniky Azerbajdžanu, ktoré zverejnila jeho armáda pred siedmimi dňami v rámci spoločného vojenského cvičenia s Tureckom. „Podľa harmonogramu podpísaného prezidentom Azerbajdžanu, vrchným veliteľom ozbrojených síl Ilhamom Alijevom, sa 18. septembra začalo rozsiahle cvičenie za účasti rôznych jednotiek armády,“ uvádza k publikovaným snímkam obrnených vozidiel s húfnicami a raketometmi tamojší rezort obrany. Správu publikoval azerbajdžanský server Trend či arménska tlačová agentúra Armenpress. Na tom by nebolo nič čudné. České Hospodářské noviny si však všimli, že sú na nich zbraňové systémy pochádzajúce z Česka a Slovenska – konkrétne z dielní skupiny Czechoslovak Group z portfólia zbrojárskeho magnáta Jaroslava Strnada.


Do hry vstúpili tajné služby
V Azerbajdžane sa mali údajne ocitnúť napriek zbrojnému embargu, ktoré vydala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Zbrojárska skupina z Česka nechce tieto informácie komentovať. „Vývozy vojenského materiálu realizujú spoločnosti holdingu CS Group na základe licencií a v súlade so všetkými zákonmi i medzinárodnými pravidlami, ktoré sa obchodov so zbraňami týkajú,“ vraví hovorca zbrojárskej firmy Andrej Čírtek. Zákaz dodávok zbraní do tejto kaukazskej krajiny totiž platí kvôli konfliktu medzi Azerbajdžanom a Arménskom o nadvládu v Náhornom Karabachu, ktorý si v 90. rokoch vyžiadal asi 30-tisíc obetí. Embargo je však dobrovoľné. Česko ho napriek tomu oficiálne rešpektuje.


Tamojšie úrady preto nevedia vysvetliť, ako sa do krajiny zbrane dostali, a prípadom sa zaoberajú i tajné služby. Slovensko sa pritom rovnako pridržiava platných medzinárodných dohôd. „Systém kontroly exportu v Slovenskej republike sa odvíja od spoločnej pozície Európskej únie, kde vývoz výrobkov obranného priemyslu podlieha podmienke uplatňovať embargá OSN, Európskej únie aleb

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.