Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2017, 00:00

Richter chce naštartovať sociálne podniky

Rezort práce plánuje na ich podporu vyčleniť 120 miliónov.

Ján Richter
Zdroj: Peter Mayer

Riešením na dlhodobú nezamestnanosť majú byť takzvané sociálne podniky, ktoré zamestnávajú znevýhodnených alebo ťažko zamestnateľných ľudí. Minister práce Ján Richter sa v tejto súvislosti rozhodol preinvestovať viac ako 120 miliónov eur. Pripravil tiež nový zákon, ktorý ich činnosť reguluje a určuje formy štátnej pomoci.


Zvýhodnené podmienky
Okrem dotácií či daňových úľav sa najnovšie zavádzajú aj takzvané servisné poukážky. Tými sa bude dať platiť sociálnym podnikom za práce spojené so starostlivosťou o domácnosť, záhradu alebo za služby preukázané osobám odkázaným na pomoc. Tieto preukážky bude podnikom štát preplácať za vyššiu sumu ako je ich nominálna hodnota. Ďalšou formou podpory dopytu po službách týchto podnikov je aj to, že niektoré verejné obstarávania by mali byť určené iba pre registrované sociálne podniky, prípadne budú tento typ spoločností aspoň zvýhodňovať.


„Chceme, aby v menších investičných projektoch mohli pôsobiť v prvom rade firmy tohto charakteru v danom regióne,“ vysvetlil Richter a dodal, že hlavným zámerom je vytvoriť nové pracovné miesta v znevýhodnených okresoch.


Eva Havelková, koordinátorka z neziskovej organizácie EPIC, ktorá sa venuje sociálnym podniko

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.