25.09.2017, 00:00

Dodávky liekov budú opäť po novom

Pri emergentnom systéme zabezpečujúcom dodanie liečiva do 48 hodín obmedzí dodávky cez víkendy a sviatky.

lieky
Zdroj: Reuters

Chodenie z lekárne do lekárne a všade rovnaká odpoveď: nemáme. Aj takto vyzeralo zháňanie liekov ešte pred rokom. Len za október bolo vtedy zaznamenaných takmer štyritisíc hlásení o ich nedostupnosti, tento rok v máji to nebolo ani dvadsať. Dôvodom je novela zákona o liekoch, ktorá okrem iného zaviedla ich zrýchlené donášky. Do dvoch dní je teraz dodávateľ povinný zohnať a dopraviť liečivo do lekárne, inak mu hrozia sankcie. To, čo funguje cez pracovný týždeň, sa počas víkendov neosvedčilo, dodávky cez soboty a nedele predstavujú len percento zo všetkých objednávok. Ministerstvo zdravotníctva preto systém zmierni. Na konferencii Hospodárskych novín Zdravotníctvo 2017 o tom informoval generálny riaditeľ sekcie liekovej politiky ministerstva zdravotníctva Matej Petrovič.


Zvýšené náklady
„Plánujeme, aby boli z emergentného systému vynechané víkendy a sviatky, aby veľkodistribútor nemusel prijímať objednávky napríklad v nedeľu,“ objasnil Petrovič. Za zmenu pritom lobovali dodávatelia liekov už dlhší čas. Aj napriek minimálnemu využívaniu systému cez víkend totiž muselo byť viacero ich odborných pracovníkov 24 hodín denne v pohotovosti. A to vyústilo do ich zvýšených nákladov. Len jedna spoločnosť tak podľa Ľubice Hladíkovej z Asociácie dodávateľov liekov zaplatí ročne 700-tisíc eur. Lekárnikom, ktorí cez víkend nepracujú, zase robia problém piatkové objednávky. Nie je totiž možné, aby v ten deň odoslali žiadosť o určitý liek a nastavili si, aby prišiel v pondelok, keďže dodávateľ ho musí doručiť do 48 hodín. Recept tak musia buď naskenovať z domu cez víkend, alebo to urobia začiatkom týždňa a pacient si počká do utorka. „Robíme to vždy na základe dohody s pacientom,“ povedal prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.