25.09.2017, 00:00

Legislatíva zlepšila aj ekonomickú situáciu slovenských lekární

Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory, hovorí o dostupnosti liekov.

Lekáreň, lieky
Zdroj: Pavol Funtál

Dostupnosť liekov sa vďaka novému zákonu zlepšila. Ako ovplyvnila prácu farmaceutov?
Zásadne. Môžeme sa venovať bežnej práci a nie celodennému zúfalému zháňaniu obyčajných liekov. Rovnako komunikácia s pacientmi je menej nervózna a v neposlednom rade normalizácia podmienok ovplyvnila aj ekonomickú stránku činnosti bežných lekární. Vzhľadom na to, že sa nepodieľali na reexporte, nedokázali sa dostať k mnohým liekom, a tak prichádzali o pacientov.


Akú najbizarnejšiu situáciu ste vtedy zažili?
Keď som potreboval náročný liek pre onkologického pacienta, zavolal som do jednej distribučnej firmy, ktorá skupovala lieky z lekární. Na zozname ich „požiadaviek“ bol aj tento liek, tak som sa na nich obrátil. Dodali mi ho, ale s komentárom, že je to výnimočne, lebo oni sa venujú nákupu liekov. Málo sme si v minulosti uvedomovali zvrátenosť tejto činnosti v kontexte štruktúry liekového reťazca.

Lieky však nereexportovali len distribučky, ale aj niektoré lekárne, ktoré si tak prilepšovali. V akých výškach sa mohli pohybovať ich zárobky?
Sú známe napríklad malé lekárne, ktorých obrat v porovnaní s obdobím pred reexportom dosaho

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.