21.09.2017, 14:50

Gajdoš predstavil stratégiu nákupov v obrane. Výdavky majú výrazne narásť

Obranná stratégia podľa Gajdoš kladie dôraz na zabezpečenie obrany Slovenska vlastnými silami.

Gajdoš predstavil stratégiu nákupov v obrane. Výdavky majú výrazne narásť

Slovensko "v dlhodobom horizonte" počíta so splnením svojho záväzku v rámci Severoatlantickej aliancie vynakladať na obranu dve percentá výkonu ekonomiky. Počíta s tým návrh novej obrannej stratégie, ktorý vypracovalo ministerstvo obrany.

Podľa šéfa rezortu obrany Petera Gajdoš by dvojpercentná hranica mala byť dosiahnutá v roku 2024. Slovensko vlani na armádu vynaložilo sumu zodpovedajúcu 1,16 percenta hrubého domáceho produktu.

Nízke výdavky na obranu vyústili do zastarania značnej časti vojenskej techniky, do ktorej modernizácie sa plánuje v najbližších rokoch masívne investovať.

Do roku 2020, teda počas súčasného štvorročného funkčného obdobia koaličnej vlády premiéra Roberta Fica, plánuje Slovensko zvýšiť rozpočet na armádu na 1,6 percenta HDP. Ďalšie zvýšenie by sa malo uskutočniť neskôr.

"Pokiaľ ide o výstavbu ozbrojených síl slovenský republiky, je tam istý rámec, a to predpoklad vyčleňovania 1,6 (percenta) HDP do roku 2020 a dve percentá (HDP) v roku 2024. Predpokladám, že zdroje sa nájdu, pretože za obranu zodpovedá vláda a zároveň by sme realizovali náš záväzok zo summitov (NATO)," povedal Gajdoš.

Obranná stratégia podľa Gajdoš kladie dôraz na zabezpečenie obrany Slovenska vlastnými silami vrátane plnenia záväzkov voči NATO v súvislosti s princípom kolektívnej obrany. Novú obrannú stratégiu pripravuje Slovensko prvýkrát od roku 2005.

Dokument vychádza z toho, že bezpečnostné prostredie v Európe sa zhoršilo po ozbrojenom konflikte na východe Ukrajiny. Ďalej hovorí o hrozbe terorizmu, nelegálnej migrácii či o kybernetických útokoch. Materiál spolu s nadväzujúcou vojenskou stratégiou prerokuje slovenská vláda aj parlament.

Na zvýšenie obranných výdavkov, aby sa štáty v roku 2024 dostali k dvom percentám hrubého domáceho produktu, sa členské krajiny aliancie dohodli na summite vo Walese v roku 2014.

Dve percentá HDP a viac už investujú USA, Grécko, Británia, Estónsko a Poľsko. Tento rok to chce dosiahnuť Rumunsko a budúci rok Litva a Lotyšsko. Slovenská republika bola vlani s viac ako jedným percentom HDP na 22. mieste z 28 krajín aliancie, a to za Talianskom a pred Maďarskom.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.