21.09.2017, 10:58

Nová ministerka napravila Plavčanov prešľap. Našla chýbajúce peniaze na dôležitý projekt

Celonárodné testovanie z matematiky a materinského jazyka sa tento rok pôvodne uskutočniť nemalo.

Ministerka školstva Martina Lubyová
Zdroj: TASR/M. Baumann

Celoplošné testovanie piatakov tento rok bude. Uskutoční sa v stredu 22. novembra, týkať sa bude približne 45-tisíc žiakov na vyše 1 400 základných školách.

Informoval o tom dnes tlačový odbor ministerstva školstva.

Celonárodné testovanie z matematiky a materinského jazyka sa tento rok pôvodne uskutočniť nemalo.

Rezort pod doterajším vedením ministra Petra Plavčana (nominant SNS) naň nezabezpečil v rozpočte potrebné finančné prostriedky.

Ministerka vyčlenila 160-tisíc eur

Nová ministerka Martina Lubyová (nominantka SNS) však povedala, že sa to pokúsi zmeniť.

Na Testovanie 5-2017 bolo vyčlenených asi 160.000 eur. Ide o vstupné hodnotenie vedomostí a zručností žiakov na začiatku druhého stupňa základnej školy (nižšieho stredného vzdelávania).

"Deti sa nemusia na testovanie extra pripravovať, testujú sa vedomosti, ktoré získali v prvom až štvrtom ročníku, takže ani učitelia piatych ročníkov sa nemusia obávať, že je to nejaké konkrétne hodnotenie, že to bude individualizované alebo zosobnené," povedala Lubyová.

Školám poskytne spätnú väzbu

Testovanie by školám malo poskytnúť spätnú väzbu, ako sú žiaci pripravení na prechod z prvého na druhý stupeň základnej školy, poslúži to aj na monitorovanie stavu vedomostí žiakov pri výstupe z primárneho vzdelávania v celoštátnom meradle.

Absolvujú ho aj žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, okrem žiakov vzdelávaných podľa vzdelávacích programov pre žiakov s mentálnym postihnutím.

"Keď v rámci testov PISA Slovensko klesá stále hlbšie a hlbšie, my potrebujeme mať takýto nástroj pravidelne celoplošne, aby sme vedeli diagnostikovať, v čom sú naše problémy a aby sme vedeli urobiť nejakú nápravu," dodala Lubyová.

Výsledky Testovania 5-2017 budú dostupné do konca roka.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.