Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2021, 11:50

Súd sa bude zaoberať dohodou pre Szabóa. Exšéfovi policajnej inšpekcie navrhli trojročnú podmienku

Exriaditeľ inšpekčnej služby uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste. Špecializovaný trestný súd o nej bude rozhodovať v pondelok.

Súd sa bude zaoberať dohodou pre Szabóa. Exšéfovi policajnej inšpekcie navrhli trojročnú podmienku
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Špecializovaný trestný súd v Pezinku sa bude v pondelok štvrtého októbra zaoberať schvaľovaním dohody o vine a treste, ktorú uzavrel prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry s obvineným exriaditeľom Úradu inšpekčnej služby Adriánom Szabóm.

Uzavreli dohodu o vine a treste

Pokiaľ súd dohodu v pondelok na svojom verejnom zasadnutí schváli, stane sa právoplatnou a nebude sa môcť voči verdiktu odvolať.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry uzavrel dohodu o vine a treste s Adriánom Szabóm, trestne stíhaným pre zločin prijímania úplatku, 17. augusta.

Navrhuje mu uložiť trest odňatia slobody vo výmere troch rokov, ktorý sa podmienečne odkladá. Obvinenému sa zároveň navrhuje uložiť probačný dohľad v skúšobnej dobe, ktorá bola stanovená na päť rokov.

Súčasťou dohody je tiež návrh na uloženie peňažného trestu vo výške 25-tisíc eur a trestu prepadnutia veci, konkrétne dvoch mobilných telefónov a televízneho prijímača. Obvinenému sa tiež navrhuje uloženie trestu zákazu činnosti spojeného s výkonom právomoci verejného činiteľa na dobu sedem rokov.

Korupčná trestná činnosť

Adriána Szabóa bývalého riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry Bernarda Slobodníka a bývalého funkcionára NAKA Mariána Kučerku stíhajú pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnú trestnú činnosť.

NAKA zadržala Adriána Szabóa tretieho júna. Korupčná trestná činnosť mala spočívať v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti minimálne v hodnote 20-tisíc eur. Úplatky mal dostať od Bernarda Slobodníka. Ten je jediným priamym svedkom v prípade.

Vláda 16. júna odvolala Adriána Szabóa z funkcie riaditeľa policajnej inšpekcie. Dočasne povereným šéfom inšpekcie sa stal 11. júna Peter Scholtz. Toho však zadržali spoločne so štvoricou vyšetrovateľov NAKA 13. septembra.

Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Petra Scholtza a vyšetrovateľov napokon v piatok prvého októbra prepustil Krajský súd v Bratislave z väzby na slobodu.

Podľa Krajského súdu je ich trestné stíhanie neopodstatnené. Úrad inšpekčnej služby aktuálne vedie zástupca riaditeľa Martin Mackovič.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.